Pseudonim:
"Wacek"
Data urodzenia:
1928-08-22
Data śmierci:
2010-11-09
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Różan
Imiona rodziców:
Jan - Jadwiga z domu Boguszewska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń tajnych kompletów Gimnazjum i Liceum księcia Józefa Poniatowskiego. W czerwcu 1944 r. ukończył IV klasę gimnazjum i zdał tzw. "małą maturę".
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Krechowiecka 5 (Żoliborz)
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - 3. kompania - pluton 227 harcerski
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow
Numer jeniecki:
45584
Losy po wyzwoleniu - przebieg służby wojskowej:
Po wyzwoleniu wstąpił do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Ukończył kurs podchorążych. Następnie przez 6 lat pełnił służbę w armii brytyjskiej (The Airborne Light Regiment Royal Artillery). Walczył w Kampanii Malajskiej, wojnie pomiędzy malajską armią partii komunistycznej a wojskami koalicji Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Australii. Został zestrzelony nad dżunglą, a odniesione rany spowodowały zwolnienie z wojska w 1953 r.
Losy po wojnie:
Pozostał na emigracji.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939 -1945
Miejsce śmierci :
Zmarł 09.11.2010 roku w Australii
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Jego ojciec, Jan Witrzens był kapitanem Wojska Polskiego, zginął zamordowany przez NKWD w Katyniu, w wieku 39 lat. Mama, Jadwiga z Boguszewskich przed wojną zajmowała się rodziną, lubiła muzykę i jazdę konną. W czasie okupacji zaangażowana była w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej.
Uwagi:
Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 6, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego Kr-Ż / red. nauk. Piotr Rozwadowski. Wyd. "Bellona", Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2004 - tamże błędnie jako Ryszard Jan Witnens (str. 660) Spotykana także pisownia nazwiska w formie Witrzenc (również błędnie).
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, zdjęcie wykonane w czerwcu 1944 roku na Placu Henkla na warszawskim Żoliborzu przedstawiające Ryszarda Witrzensa oraz Zbigniewa Szydelskiego wraz z kolegami z tajnych kompletów gimnazjum i liceum księcia Józefa Poniatowskiego, ze zbiorów p. Zbigniewa Szydelskiego ps. "Kit". Kronika Polonii 06/2017, tamże: Basia Rodziewicz - Witrzens: Wspomnienie o Ryszardzie Janie Witrzens, s. 22-23
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie wykonane w czerwcu 1944 roku na Placu Henkla na warszawskim Żoliborzu przedstawiające Zbigniewa Szydelskiego wraz z kolegami z tajnych kompletów gimnazjum i liceum księcia Józefa Poniatowskiego. Niebawem pięciu z chłopców będzie Powstańcami. Siedzą od lewej: Ryszard Witrzens ps. "Wacek", Ryszard Płoński, klęczy Jerzy Zwierzchowski "Wilk", za nimi stoją  - pierwszy z lewej Zenon Bożyk, Janusz Starowicz, profesor Kaufman - polonista Gimnazjum Poniatowskiego, obok Zbigniew Szydelski "Kit" i Jerzy Sobczak z plutonu 230 w zgr. "Żniwiarz".  Fotografia wykonana na pamiątkę  ukończenia IV klasy gimnazjum i zdania tzw. "małej matury".  Fot. ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Szydelskiego.

Zdjęcie wykonane w czerwcu 1944 roku na Placu Henkla na warszawskim Żoliborzu przedstawiające Zbigniewa Szydelskiego wraz z kolegami z tajnych kompletów gimnazjum i liceum księcia Józefa Poniatowskiego. Niebawem pięciu z chłopców będzie Powstańcami. Siedzą od lewej: Ryszard Witrzens ps. "Wacek", Ryszard Płoński, klęczy Jerzy Zwierzchowski "Wilk", za nimi stoją - pierwszy z lewej Zenon Bożyk, Janusz Starowicz, profesor Kaufman - polonista Gimnazjum Poniatowskiego, obok Zbigniew Szydelski "Kit" i Jerzy Sobczak z plutonu 230 w zgr. "Żniwiarz". Fotografia wykonana na pamiątkę ukończenia IV klasy gimnazjum i zdania tzw. "małej matury". Fot. ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Szydelskiego.

Źródło: Kronika Polonii 06/2017,  Basia Rodziewicz - Witrzens: Wspomnienie o Ryszardzie Janie Witrzens, s. 22-23

Źródło: Kronika Polonii 06/2017, Basia Rodziewicz - Witrzens: Wspomnienie o Ryszardzie Janie Witrzens, s. 22-23

Nasz newsletter