Data urodzenia:
1926-03-13
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Anna z domu Federowicz
Pseudonimy:
"Sten", "Bąk"
Wykształcenie do 1944 r.:
W czasie okupacji niemieckiej do 1943 roku uczęszczał na tajne komplety do gimnazjum i liceum męskiego Wojciecha Górskiego.
Praca w czasie okupacji niemieckiej:
W czasie wojny w 1944 roku rozpoczął pracę jako strażak w Firmie (fabryce) Franaszka.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - III batalion - kompania "Maria"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Nowogrodzka 12 m. 10
Oddział:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - III batalion - 3. kompania, następnie pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1
Szlak bojowy:
Okęcie - Mokotów. 2 sierpnia znalazł się w grupie Powstańców kompanii „Maria” (7 pp. AK „Garłuch") otoczonych przez Niemców w budynku w al. Krakowskiej 175, podczas którego poległ jego starszy brat i dowódca Mieczysław Wesołowski ps. Kot. Nim poległ wydał jeszcze rozkaz ucieczki przez okno w tylnej oficynie. Ryszard przedostał się do Lasu Kabackiego, a następnie kontynuował walkę na Mokotowie, dołączając do kompanii K-1. Brał udział w walkach o Wilanów, natarciu na Sielce i Czerniaków, obronie Królikarni i Fortu "Legionów Dąbrowskiego" (od 1928 roku pod nazwą fort Piłsudskiego, zwany także Fortem Czerniaków.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Odniesione rany:
Ranny podczas Powstania przez pewien czas przebywał w szpitalu w Skierniewicach, a następnie został zabrany do obozu jenieckiego.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow
Losy po wyzwoleniu:
Wyzwolony przez wojska amerykańskie, wstąpił do 2 Korpusu Polskiego PSZ we Włoszech. Z Włoch wraz z Korpusem wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia z dziedziny włókiennictwa i założył rodzinę. Pozostał na emigracji. Po wojnie zmienił na stałe nazwisko na Merriman.
Nazwisko po wojnie :
Ryszard Merriman
Awanse:
W 2011 roku awansowany do stopnia podporucznika WP w stanie spocz.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 93, rząd 1, grób 28. Pochowany wraz z rodzicami Władysławem i Anną Wesołowskimi.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, archiwum rodzinne p. Jacka Jezierskiego.
Literatura:
Lesław M.Bartelski, Mokotów 1944, MON, 1968, Antoni Woszczyk, Baszta „K - 3” Walczy, Wydawnictwo Łódzkie, Tadeusz Kubalski, W szeregach „Baszty", Warszawa 1969. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej.
Archiwum Historii Mówionej: