Pseudonim:
-
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1997-09-02
Funkcja:
Operator filmowy, PSW
Rocznik:
ok. 1916
Imiona rodziców:
Aleksander - Maria z domu Słońska
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - - operator filmowy / PSW (Prasowy Sprawozdawca Wojenny) Dokumentował działania wojskowe i życie codzienne. Działalność reporterską prowadził razem z bratem Edwardem (ur. 9 września 1911 r.)
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta wraz z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Po wojnie został operatorem i autorem scenariuszy filmów dokumentalnych. W 1966 r. otrzymał wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej za film dokumentalny „Za waszą wolność i naszą”, a w 1968 r. został nagrodzony Dyplomem Specjalnym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Armii Zaprzyjaźnionych w Veszprém na Węgrzech za film dokumentalny „Wietnamu dzień powszedni”. Zmarł w 1997 r.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Źródła:
MPW-baza uczestników, fot. MPW-zbiory: sygn. MPW-IH/1398
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Śródmieście Północne - ul. Szpitalna.  Fotografia filmowa z Powstania Warszawskiego. Operator Ryszard Szope z bratem Edwardem podczas posiłku w kwaterze filmowców przy ul. Szpitalnej 8. W środku kamera "Ernemann". Autorem zdjęcia jest Henryk Vlassak. / zb.  MPW

Śródmieście Północne - ul. Szpitalna. Fotografia filmowa z Powstania Warszawskiego. Operator Ryszard Szope z bratem Edwardem podczas posiłku w kwaterze filmowców przy ul. Szpitalnej 8. W środku kamera "Ernemann". Autorem zdjęcia jest Henryk Vlassak. / zb. MPW

Nasz newsletter