Pseudonim:
"Czarny"
Data urodzenia:
1926-09-03
Data śmierci:
1990-08-02
Funkcja:
-
stopień:
Plutonowy podchorąży
Pseudonimy:
"Czarny", "Błysk"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Czesław - Janina
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń gimnazjum na Bielanach.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W grudniu 1941 został zaprzysiężony i przydzielony do 308 plutonu łączności w kompanii Stanisław na Bielanach. W kwietniu 1942 skierowany do szkoły podoficerskiej. W kwietniu 1944 roku awansowany do stopnia kaprala podchorążego. Przydział przed Powstaniem : Armia Krajowa - POS "Jerzyki" (Powstańcze Oddziały Specjalne)
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
POS "Jerzyki" (Powstańcze Oddziały Specjalne) - koncentracja na Kole
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - pluton "Jerzyki", następnie w Grupie "Kampinos”
Szlak bojowy:
Wola - od 5.08.1944 Stare Miasto - kanały - Żoliborz - Kampinos - Jaktorów - niewola
Losy po wojnie:
Po wojnie rozpoczął naukę i utrzymywał kontakty z kolegami z konspiracji, którzy jednoznacznie nie godzili się z sytuacją polityczną w kraju . We wrześniu 1950 roku aresztowany w związku ze sprawą swojego przyjaciela por. Mieczysława Bujaka. Poddany śledztwu i skazany na 15 lat więzienia. Osadzony w więzieniu Goleniowie a następnie pracował w kopalni w Sosnowcu. Na mocy amnestii zwolniony w maju 1956 roku.
Miejsce pochówku:
Zmarł 2 sierpnia 1990, pochowany na cmentarzu w Żbikowie.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Dane z książeczki wojskowej oraz dokumentacji IPN ze śledztwa w sprawie popełnienia przestępstwa przeciwko Ryszardowi Swobodzie (oprac. D. Zieliński)
Informacje dodatkowe:
W sierpniu 1944 awansowany do stopnia plutonowego podchorążego. 20 sierpnia przeszedł kanałami na Żoliborz. W sierpniu i wrześniu brał udział w walkach na Żoliborzu i awansowany do stopnia st. sierżanta podchorążego, następnie przeszedł i walczył na terenie Kampinosu. Po rozbiciu oddziału pod Jaktorowem, uciekł z niewoli i przebywał do czasu wycofania się Niemców w Żbikowie koło Pruszkowa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ryszard Swoboda, 1946 rok. Zdjęcie z książeczki wojskowej.

Ryszard Swoboda, 1946 rok. Zdjęcie z książeczki wojskowej.

1946 rok -  Mieczysławem Bujakiem skazanym w 1951 na karę śmierci.

1946 rok - Mieczysławem Bujakiem skazanym w 1951 na karę śmierci.

Nasz newsletter