Pseudonim:
"Żak"
Data urodzenia:
1927-02-05
Data śmierci:
2021-07-19
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Teofila z domu Odolińska
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczęszczał do III Miejskiej Szkoły Mechanicznej na ul. Konopczyńskiego w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom czeladnika tokarskiego.
Praca w czasie okupacji niemieckiej:
Wraz z bratem zatrudnieni byli w czasie wojny w fabryce Doeringa [Fabryka Wilhelm Doering Aparattebau] na ul. Okopowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - XI zgrupowanie im. Chrobrego (batalion "Chrobry") - 1. kompania "Edward". Do Armii Krajowej Ryszard Stankiewicz wstąpił w kwietniu 1943 roku. Jeszcze w czasie okupacji przeszedł przeszkolenie minerskie pod kierunkiem sierż. „Niedźwiedzia” (sierż. Jan Pogorzelski).
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I" - żołnierz w plutonie specjalnym porucznika „Grzywy” (szef saperów por. Stanisław Dąbrowski „Grzywa”) - 1. kompanii por. Tadeusza Kajetańskiego „Edwarda”.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto do 2.09.1944 r. Podczas Powstania brał udział w walkach z niemieckimi czołgami na Woli oraz w Śródmieściu. Po przejściu na Stare Miasto walczył w rejonie Ogrodu Krasińskich, Pałacu Mostowskich oraz barykad na ul. Nalewki, na odcinku pomiędzy Arsenałem a Pasażem Simonsa, był ładowniczym PIAT-a przy por. „Zdanie”. Uczestniczył w zniszczeniu butelkami zapalającymi tankietki nieprzyjaciela. W dniach 17-31 sierpnia brał udział w obronie Pasażu Simonsa u zbiegu ulic Długiej i Nalewek. W nocy z 30 na 31 sierpnia 1944 wziął udział w powstańczej próbie przebicia niemieckiego pierścienia wokół oblężonego Starego Miasta i natarciu mającym na celu wybicie korytarza, którym broniące Starego Miasta oddziały Grupy „Północ” mogłyby zostać ewakuowane do Śródmieścia. Po powrocie na kwatery batalionu został ranny 31.08 w trakcie niemieckiego bombardowania Pasażu Simonsa i przysypany zwałami gruzów. Podczas tego nalotu zginął jego starszy brat Józef ps. „Stach” (1921-1944).
Losy po Powstaniu :
Wyszedł ze Starego Miasta z ludnością cywilną, drogą przez kościół św. Wojciecha na Woli, Dworzec Zachodni i Pruszków został skierowany na roboty przymusowe do Berlina.
Informacje dodatkowe:
Urodzony na warszawskiej Woli 5 lutego 1927 roku.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Kronika Batalionu Chrobry I, tom 1. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Pokoju Kombatanta MPW
Archiwum Historii Mówionej:
Ryszard Stankiewicz Pseudonim: "Żak" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter