Pseudonim:
„Skowron”, „Bystry"
Data urodzenia:
1910-11-29
Miejsce urodzenia:
Brześć nad Bugiem
Imiona rodziców:
Ryszard - Apolonii z domu Czarnecka
Działalność do 1939 r.:
Z wykształcenia technik budowlano-drogowy. Pracował w Ministerstwie Komunikacji, a następnie w kierownictwie budowy gmachu dyrekcji PKP w Warszawie. Od czerwca 1933 r. do maja 1938 r. pracował przy przebudowie Warszawskiego Węzła Kolejowego. W maju 1938 r. podjął pracę konstruktora budowlanego w wydziale technicznym Zakładów Południowych w Katowicach. Latem 1938 r. przeprowadził się do Stalowej Woli, gdzie nadal pracował jako konstruktor budowlany w Zakładach Południowych Stalowej Woli. Pracował również jako konstruktor kolonii mieszkalnej Stalowej Woli. Był żonaty, miał syna Andrzeja.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Ryszard Śliżyński „Skowron”, „Bystry" był jednym z organizatorów Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli. Uczestniczył w rozmowach scaleniowych Batalionów Chłopskich (BCh) i Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). Pełnił funkcję zastępcy Komendanta Obwodu „Niwa” AK (Nisko-Stalowa Wola) - Kazimierza Pilata ps. „Zaremba”. W grudniu 1943 r. został aresztowany przez gestapo. Gdy dowiedziano się o zatrzymaniu Śliżyńskiego w niewielkim mieszkaniu Jadwigi Budkiewicz w budynku ubezpieczalni przy dzisiejszej ulicy Ofiar Katynia, (dziś już nieistniejącym), zebrali się Mieczysław Potyrański „Poraj”, Jerzy Filip „Biga”, Jan Orzeł „Stalin” i Stanisław Bełżyński „Kret”. Ustalono, że ten zespół przeprowadzi akcję odbicia Śliżyńskiego. Plan odbicia zatwierdził komendant Pilat „Zaremba”. Po szybkiej akcji rozwadowskiego Kedywu Śliżyński został odbity z rąk okupanta w szpitalu w Stalowej Woli (dzisiejszej PSP nr 1 przy ul. Dmowskiego). 20 grudnia 1943 r. rozwadowska placówka AK „Wilcze Łyko” donosiła w raporcie: Dnia 8.12. 1943. Gestapo Stalowa Wola aresztuje przypadkowo Skowrona w domu d. med. Filipa dokąd udał się celem ostrzeżenia Filipa o grożącym aresztowaniu. W tym czasie p. Filip w domu był nieobecny. Po stwierdzeniu, że Skowron jest aresztowany, trzech członków naszej organizacji udaje się z bronią w ręku i po krótkiej walce uwalniają aresztowanego. W wyniku walki jeden G-powiec zostaje zabity, drugi ciężko ranny. Z naszych Skowron lekko ranny, a drugi ma ciężkie zranienie mięśniowe nogi. Bez opatrunku zdobył dobiec do Rozwadowa, do p. Wolskich (Józef i Helena Kruczkiewiczowie – przyp. DG). Należy zaznaczyć, że Wolski z żoną w pełni poświęcenia oddali się ratowaniu rodziny Skowrona i kolegów Skowrona. Dzięki odwadze p. Wolskiej udało się żonę i synka Skowrona uratować i ewakuować.
Żona Kruczkiewicza przebrana za wiejską kobietę wyniosła z mieszkania w obserwowanym bloku synka Śliżyńskiego w koszyku z jajami. Na drugi dzień w lokalu stalowowolskiego Kedywu na tzw. Górce w Rozwadowie, dr Trojanowski opatrzył rannego Jana Orła. W marcu 1944 r. po aresztowaniu Komendanta Obwodu „Niwa” Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” przejął funkcję Komendanta Obwodu. Zagrożony aresztowaniem w kwietniu 1944 r. uciekł z rodziną do Warszawy. *
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Miejsce śmierci:
Zmarł z ran odniesionych wcześniej podczas ostrzału artyleryjskiego.
Publikacje:
"Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej - Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych" tamże: data śmierci 20.08.1944, miejsce pochówku Stalowa Wola Cmentarz Komunalny (miejsce pochówku niepotwierdzone)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. *Notka biograficzna na podstawie materiałów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli - Ryszard Śliżyński ps. „Skowron” były Komendant Obwodu „Niwa” AK na www.kedywak.pl