Data urodzenia:
1926-11-17
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ignacy - Aleksandra z domu Durlik (?)
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku, Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek" - IV pluton
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wola. Zbiórka plutonu IV miała miejsce około godziny 16:30 w okolicy skrzyżowania ul. Towarowej i Grzybowskiej. Miejsce to wybrano ze względu na duży magazyn broni plutonu mieszczący się w pobliżu mieszkania pp. Gumowskich na ul. Przyokopowej 41 (lub 39).
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek” - IV pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ (szpital)
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną: ranny, dzięki wstawiennictwu u Niemców swego przyszłego teścia Władysława (Szczepana) Błońskiego, który wyrzucił jego dokumenty i przekonał Niemców, że jest to jego rodzony syn i nie należy ich rozdzielać, został wywieziony z rodziną Błońskich do obozu pracy przymusowej Klettendorf na przedmieściach Breslau (obecnie Klecina, w granicach Wrocławia), gdzie wszyscy zostali zatrudnieni w tamtejszej cukrowni. W okresie tym używał nazwiska Błoński (Ryszard Błoński).
Losy po wojnie:
W maju 1945 roku wyzwolony z obozu pracy przez Armię Czerwoną, powrócił do rodzinnej Warszawy. 2 czerwca 1945 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie zawarł związek małżeński z Teresą Błońską ps. Jabłonka. W obawie przed aresztowaniem wyjechali ponownie do Wrocławia. Ryszard Rusiniak był budowniczym - ukończył technikum budowlane, następnie studiował architekturę. W 1959 roku kazano mu opuścić zajmowany we Wrocławiu dom z ogrodem na Karłowicach, wówczas małżonkowie zamieszkali w Górze (woj. leszczyńskie, obecnie dolnośląskie). Był członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) - Koło w Lesznie.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Górze (Góra Śląska) przy ul. Lipowej, sektor A2, rząd 9, grób 2
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Rusiniak Ryszard, w tym kopia wniosku o odznaczenie Warszawskim Krzyżem Powstańczym, kopia zaświadczenia weryfikacyjnego Głównej Komisji Weryfikacyjnej AK w Londynie z 21.09.1990 roku - uwaga! podany w zaświadczeniu przydział został ustalony na podstawie Środowiska Batalionu "Zośka" z dn. 25.01.1983 (wniosek WKP z podpisami K. Łodzińskiego i Stanisława Sieradzkiego ps. Świst) oraz legitymacji odznaki pamiątkowej bat. Zośka; archiwum rodzinne: skany i informacje uzupełniające udostępnili p. Katarzyna Mrozek i p. Sebastian Kasprzak.