Data urodzenia:
1925-08-04
Miejsce urodzenia:
Brześć
Imiona rodziców:
Konstanty - Hanna
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Hipoteczna.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - kompania motorowa "Orlęta" - II pluton
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Odniesione rany:
Ranny na Starym Mieście.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV-B Mühlberg. Po udanej ucieczce z obozu jenieckiego (przez kilka dni wraz z kolegami ukrywał się w lesie) w kwietniu 1945 r. wyzwolony przez wojska amerykańskie. Z Niemiec wyjechał do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Po zakończeniu działań we Włoszech wyjechał do Anglii. Po demobilizacji pozostał w Londynie.
Losy po wojnie:
Studiował na Queen Mary College, uzyskując tytuł inżyniera. W 1956 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmienił nazwisko na Richard Cosby. Pracował przy projektowaniu i budowie międzystanowego systemu autostrad w Północno-Wschodniej części USA oraz przy rozbudowie znanych budynków w Waszyngtonie m.in.: budynku Senatu, Biblioteki Kongresowej oraz National Gallery of Art.
O swoich wojennych przeżyciach, po 65 latach, opowiedział córce, amerykańskiej dziennikarce i postaci telewizyjnej stacji CBS - Ricie Cosby, która opisała je w książce "Quiet Hero. Secrets from My Father`s Past", New York 2010. W polskiej edycji książka ukazała się pod tytułem "Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca", Kraków 2010. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Orderem Polonia Restituta.
Nazwisko po wojnie:
Richard Cosby
Miejsce śmierci:
Zmarł 25 czerwca 2012 w Alexandrii, Wirginia, USA