Data urodzenia:
1925-11-01
Stopień:
podporucznik czasu wojny
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Zuzanna z domu Kowalska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od wiosny 1942 roku - wprowadzony przez
Tadeusza Sosińskiego ps. "Stepa” -
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - brak danych na temat przydziału
Praca w czasie okupacji:
Pracował w sklepie chemiczno- budowlanym Alfred Imroth przy ul. Nowy Świat 16.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - XI zgrupowanie im. Chrobrego (batalion "Chrobry I"), następnie Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 3. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ -Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu VII A Murnau. Po wyzwoleniu oficer w II Korpusie gen. Andersa - żołnierz 16 kompanii saperów warszawskiej Dywizji Pancernej. Przed wyjazdem do Włoch odnalazł poprzez Czerwony Krzyż przebywającą w niewoli w Stalagu VI C Krystynę Sosińską i wyjechał po nią. Przywiózł ją w do obozu w Murnau, gdzie 8 lipca 1945 r. w kaplicy obozowej wzięli ślub i jako małżeństwo wyjechali do Włoch.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Odznaczenia i awanse:
Order Virtuti Militari V klasy (1944) Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2007). Na Starym Mieście rozkazem gen. Bora-Komorowskiego awansowany na podporucznika czasu wojny.
Miejsce śmierci:
Koźmice Wielkie, gm. Wieliczka
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Gorzkowie, w grobie rodzinnym z żoną Krystyną.
Informacje dodatkowe:
Jego ojciec był policjantem, matka prowadziła zakład krawiecki. Dziadek był właścicielem konnej firmy transportowej w Warszawie. W czasie wojny ojciec Ryszarda zaginął bez wieści, więc chłopak musiał stać się głową rodziny. Po utworzeniu getta warszawskiego, jesienią 1940 r. rodzina Jakubowskich została wysiedlona z ul. Smoczej na ul. Miedzianą 14, gdzie mieszkała rodzina Sosińskich. Działający w podziemiu Tadeusz Sosiński ps. „Stepa" w maju 1942 r. wprowadził Ryszarda do Armii Krajowej i odebrał od niego przysięgę. Ryszard po zaprzysiężeniu otrzymał zadanie łącznika w drużynie Wacława Kucharskiego ps. „Janosik". Latem 1943 r. został skierowany do konspiracyjnej szkoły podchorążych w Warszawie. Jednak po zdekonspirowaniu przez Gestapo jesienią 1943 roku wytwórni fałszywych dokumentów w lokalu na ul. Miedzianej 14, zarówno Tadeusz Sosiński, jak i Ryszard Jakubowski otrzymali rozkaz udania się do leśnego oddziału Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt" w Zgrupowaniu Partyzanckim Jana Piwnika ps. „Ponury" w Górach Świętokrzyskich. Ryszard trafił do plutonu Tomasza Wagi ps. „Szort" i został specjalistą od obsługi karabinu maszynowego Spandau MG 08. Po powrocie z Gór Świętokrzyskich do Warszawy, wiosną 1944 r. wraz z Tadeuszem Sosińskim zostali skierowani do pułku „Baszta" na Mokotowie. 1 sierpnia nie mogąc dotrzeć o godz."W" na miejsce koncentracji swojego oddziału chłopcy zameldowali się do pierwszego napotkanego dowódcy w ten sposób trafiając por. Zbigniewa Bryma ps. „Zdunin" i walczącego na styku Woli i Śródmieścia Zgrupowania „Chrobry II". 10 sierpnia, podczas ataku na browar Haberbuscha przy ul. Krochmalnej 59, Ryszard wraz z Tadeuszem dostali się pod ogień moździerzy. Wybuch powalił Ryszarda i zniszczył panterkę, odłamki ciężko raniły Tadeusza, który wkrótce po przewiezieniu do szpitala zmarł. „Boruta" ocalał. Jakubowski walczył na dworcu pocztowym, następnie brał udział w ataku na niemieckie magazyny na Stawkach pełne żywności i umundurowania, a także składy broni i amunicji z sąsiedniej szkoły SS. Odkomenderowany tuż przed upadkiem Starego Miasta w dniu, gdy nieprzyjaciel zbombardował Pasaż Simonsa, będący kwaterą oddziału. Po wyzwoleniu z niewoli niemieckiej i przyjeździe wraz z II Korpusem Polskim do Anglii pod koniec 1946 r. Jakubowscy zamieszkali w Falmere, w Korpusie przysposobienia. Ryszard w marcu 1948 r. rezygnował z proponowanej kariery wojskowej, zdemobilizowany podjął pracę pomocnika malarza, jednocześnie kontynuując naukę w Gimnazjum a później w Commercial College w Falmere.
Po ukończeniu studiów i zdaniu egzaminów mógł otworzyć własną firmę malarską w Cambridge. Kiedy sytuacja materialna rodziny się poprawiła, firma dobrze prosperowała, Jakubowscy włączyli się w życie Polonii angielskiej. Krystyna jest animatorem kultury dziecięcej, organizowała szkolne zespoły polskich tańców tradycyjnych, a Ryszard został prezesem Koła polonijnego w Cambridge.
W połowie lat 80. tych XX w. organizował pomoc materialną dla Polski i transporty z darami dla NSZZ „Solidarność". W 2006 roku zamieszkał w wybudowanym przez siebie domu w Koźmicach Wielkich, powracając tym samym na stałe do kraju. Członek ŚZŻAK - Koło Wieliczka