Data urodzenia:
1888-02-07
Miejsce urodzenia :
Pomiechówek
Imiona rodziców :
Leon - Wanda z domu Długołęcka
Wykształcenie:
Przed I wojną światową ukończył Gimnazjum Realne
Przebieg służby wojskowej:
W wieku 17 lat został wcielony do wojska w ramach carskiej branki (został kawalerzystą) i jako żołnierz carski podczas I wojny światowej znalazł się w niewoli na Węgrzech. Po zakończeniu wojny wstąpił do odradzającego się Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i obronie Warszawy w sierpniu 1920 roku. Ranny w bitwie pod Radzyminem. Do 1936 roku pełnił służbę sanitarną w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego WP. W 1936 roku w stopniu chorążego przeszedł w stan spoczynku.
Praca przed wojną :
W 1937 roku został współwłaścicielem kawiarni w Warszawie przy ul. Długiej 11, którą prowadził do wybuchu wojny.
Adresy zamieszkania przed wojną :
Warszawa, ul. Górnośląska 45, następnie ul. Wilcza 20
Wrzesień 1939 :
Po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku zgodnie z apelem płk. Romana Umiastowskiego z 6.09.1939 wzywającym wszystkich mężczyzn zdolnych do noszenia broni, a nie powołanych dotychczas do wojska, do bezzwłocznego opuszczenia stolicy i udania się na wschód, gdzie mieli zostać zmobilizowani - udał się ze swym synem Jerzym na wschód, dochodząc aż do Sarn. Po kapitulacji powrócili do Warszawy.
Praca w czasie okupacji niemieckiej:
W czasie wojny pracował w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych przy ul. Ratuszowej w Warszawie
Powstanie Warszawskie:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak szczegółów dotyczących przydziału.
W Powstaniu wziął czynny udział (ps. "Ferdek"), prowadził również aptekę zaopatrującą szpitale powstańcze.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania został wywieziony do obozu przejściowego dla ludności cywilnej w Pruszkowie (Dulag 121), a następnie do Częstochowy. W lutym 1945 roku powrócił do zburzonej Warszawy.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny oraz powrocie do zdrowia uruchomił w Warszawie przy ul. Nowy Świat 23 zakład produkujący tarcze polerownicze. Zmarł 12 maja 1975 roku.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 276, rząd III, grób 20. Pochowany wraz z żoną, Marią Heleną Strauss.