Pseudonim:
"Grom"
Data urodzenia:
1929-04-11
Data śmierci:
2022-11-21
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Kazimierz - Wacława z domu Paszyńska
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mickiewicza 27 m. 87
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija" - pluton 257
Szlak bojowy:
Żoliborz
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział również ojciec Romana - Kazimierz Teisseyre (1904-1982) - żołnierz AK, magister praw oraz starszy brat Mieczysław ps. Teść (1925-2008).
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Geofizyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Geofizyki PAN. Po 1945 zamieszkał w Krakowie, a następnie osiedlił się we Wrocławiu, gdzie zdał egzamin maturalny i rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (dyplom uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim). Po magisterium pracował w Katedrze Geofizyki i w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego, jednak większość jego kariery związana była z pracą od 1953 w Instytucie Geofizyki PAN, którego był m.in. dyrektorem w okresie 1970-1972. W 1959 roku obronił doktorat, zaś w 1961 roku zrobił habilitację. W 1967 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1974 profesorem zwyczajnym. Członek korespondent PAN od 1969, członek rzeczywisty od 1980. Głównym tematem badawczym Romana Teisseyre była fizyka wnętrza Ziemi. Opublikował blisko 300 prac naukowych, w tym międzynarodowe podręczniki i monografie. W 2004 roku otrzymał tytuł Doctora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1961), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1969), Warszawski Krzyż Powstańczy.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Informacje dodatkowe :
Jego ojciec Kazimierz Teisseyre od 1935 roku był dyrektorem ZUS-u w Warszawie.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna Uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci przekazało Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter