Pseudonim:
"Stanisław Kwiatkowski"
Data urodzenia:
1923-10-07
Data śmierci:
2021-01-08
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Zofia
Nazwisko konspiracyjne:
Władysław Piotrowski.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz I patrolu dywersyjnego (Ursus) Oddziału Dyspozycyjnego "Anatol" w Związku Odwetu, następnie w Kedywie Komendy Głównej Armii Krajowej. Uczestnik wielu akcji bojowych. Od wiosny 1944 r. wraz z zespołem wszedł w skład batalionu "Miotła".
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Miotła" - pluton "Torpedy", po rozwiązaniu "Miotły" w batalionie "Czata 49" - pluton "Torpedy", w Śródmieściu Południowym - odcinek "Sarna", pododcinek (batalion) "Stefan" - kompania "Szczerby" (dawna "Miotła").
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - Śródmieście Południe.
Odniesione rany:
Ranny 15.09.1944 r. - rana postrzałowa podudzia.
Awanse:
Awansowany do stopnia plutonowego podchorążego.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (1944), Krzyż Virtuti Militari V klasy (1989).
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Uczestnik późniejszej konspiracji, w odtwarzanym Kedywie KG AK, w plutonie por. "Torpedy" (Kazimierz Jackowski). Po śmierci por. "Torpedy" 18.01.1945 r., do ujawnienia 17.09.1945 r. uzyskał zwolnienie z plutonu i ewakuował się do Płocka, gdzie zdał maturę w Liceum im. S. Małachowskiego.
Losy po wojnie:
Od 1.09.1945 studiował na Politechnice Warszawskiej. Następnie do emerytury pracował w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju i w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym (prace terenowe). Pracował także w Czechosłowacji oraz w Libii do 1994 r.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 279, rząd 3, miejsce 12
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Informację o śmierci przekazał na swoich stronach Związek Powstańców Warszawskich [dostęp: 2021-01-08]
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter