Data urodzenia:
1929-09-10
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Janina
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - "Zawisza"
Oddział:
Szare Szeregi - przydział nieznany.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy rodziny:
Jej ojciec, Aleksander, w okresie okupacji pod ps. "Wilk" był komendantem Okręgu Wileńskiego ZWZ-AK. Matka Janina Krzyżanowska „ Doktor Josek” była komendantką szpitala zapasowego ”Struga” przy ul. Widok 7.
Losy po wojnie:
W 1952 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracowała w szpitalu powiatowym w Pucku, Szpitalu Wojewódzkim i Akademii Medycznej w Gdańsku. Do 1989 r. kierowała Wojewódzką Przychodną Przemysłową w Gdańsku. W 1980 r. wstąpiła do NSZZ "Solidarność", zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia.
W latach 1989-2001 posłanka na Sejm RP z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Była wicemarszałkiem Sejmu X i II kadencji, przewodniczyła Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz w Komisji Etyki Poselskiej, pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, reprezentowała Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w latach 1990-1993. W 2001 r. z ramienia komitetu "Blok Senat 2001" została wybrana na senatora V kadencji z okręgu gdańskiego, zasiadała w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz w Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. W 2004 r. bez powodzenia kandydowała do Parlamentu Europejskiego. W 2005 r. nie ubiegała się o reelekcję. W tym samym roku została prezesem zarządu Stowarzyszenia Pamięci Narodowej.
Miejsce pochówku:
Gdańsk, Cmentarz Komunalny Srebrzysko
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog prasowy, data emisji 28.06.2018