Data urodzenia:
1913-11-10
Funkcja:
szef Ośrodka KG AK
Miejsce urodzenia:
Petersburg - Rosja
Nazwisko panieńskie:
Kowalewska
Wykształcenie:
Absolwentka Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości rozpoczęła studia na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Studia, przerwane wojną, ukończyła w 1952 r. uzyskując magisterium w zakresie biologii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Działalność na rzecz obronności RP do 1939 r.:
Już jako uczennica od 1929 r. należała do Organizacji PWK (Przysposobienie Wojskowe Kobiet). Po ukończeniu gimnazjum przeszła wszystkie kolejne kursy instruktorskie PWK z Wyższym Kursem Instruktorskim włącznie. W latach 1932-1938 pracowała jako instruktorka hufców szkolnych PWK i PDOK (Przysposobienie do Obrony Kraju), a od stycznia 1939 r. pełniła funkcję komendantki Okręgu Warszawskiego Organizacji PWK.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r., razem z koleżankami-pewieczkami prowadziła kantynę żołnierską w Cytadeli Warszawskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od listopada 1939 r., początkowo w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Pracowała w służbie łączności kolejno w Komendzie Okręgu Warszawskiego, w Obszarze I, a od października 1943 r. w KG AK - w komórce "Dworzec Zachodni" (łączność kurierska na terenach Generalnej Guberni). Była zastępczynią kierowniczki tej komórki - Stefanii Hajkowicz-Frołowiczowej ps. "Ewa", "Beata".
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Ośrodek Łączności Specjalnej (kanały) II Rzutu KG AK - szef ośrodka, kierowniczka przewodników kanałowych KG AK.
Szlak bojowy:
Śródmieście
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, przez obóz przejściowy w Pruszkowie dotarła do Częstochowy, gdzie mieściło się nowe miejsce pobytu KG AK. Do rozwiązania Armii Krajowej (styczeń 1945) była kierowniczką łączności kurierskiej na kraj.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny pozostała w kraju i zamieszkała w Gdańsku. Pracowała w laboratoriach służby zdrowia, a w ostatnim okresie przed przejściem na emeryturę w Ośrodku Badań i Kontroli Środowiska w Gdańsku. Była członkiem Towarzystwa Miłośników Historii, w ramach którego czynnie pracowała w Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość. Zajmowała się gromadzeniem materiałów i dokumentów dotyczących służby kobiet w szeregach Armii Krajowej.