Pseudonim:
"Mirka Czarna"
Data urodzenia:
1924-05-21
Data śmierci:
2003-09-14
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wacław - Stanisława z domu Mierzyńska
Wykształcenie do 1944 r.:
W latach okupacji niemieckiej uczyła się na tajnych kompletach w Prywatnym Żeńskim Gimnazjum i Liceum Janiny Tymińskiej, działającym pod przykrywką Zawodowej Szkoły Handlowej przy ul. Królewskiej 35. Tam uzyskała świadectwo maturalne.
Pseudonimy:
"Mirka", "Mirka Czarna"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od maja 1942 r. - członkini Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" - Okręg "Południe" - Obwód "Mokotów Górny", którego komendantem był "Rudy" (Jan Bytnar). W sekcji kierowanej przez "Urkę" (Urszula Głowacka) do grudnia 1943 r. uczestniczyła w akcjach sabotażowych i propagandowych. W sierpniu 1942 r. wstąpiła do 14. Warszawskiej Drużyny Harcerek żeńskich Szarych Szeregów, jej drużynową była "Danka" (Danuta Rossman). W mieszkaniu rodziców przy ul. Rakowieckiej 45 urządziła skrytkę podłogową na prasę podziemną i materiały konspiracyjne. Od lutego 1943 r. mieszkanie było także punktem rozdzielczym prasy podziemnej na Okręg Południe Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów (Ul "Wisła"). Równolegle od 1943 r. uczestniczyła w szkoleniu z zakresu łączności w ramach Wojskowej Służby Kobiet V Obwodu (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W czerwcu 1944 r. na własną prośbę została przeniesiona do Kedywu KG AK - uzyskując przydział do 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka". W oddziale kontynuowała szkolenie wojskowe, przeszła kurs bronioznawstwa, jako łączniczka przenosiła meldunki, przepisywała materiały szkoleniowe. Jej przełożoną w tym okresie była "Basia" (Barbara Szurig).
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Rakowiecka 45
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - II pluton "Alek”
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. Uczestniczyła m.in. w walkach na wolskich cmentarzach wyznaniowych i 5.08.1944 r. w zdobyciu obozu przy ul. Gęsiej ("Gęsiówka").
Odniesione rany:
Ranna 11.08.1944 r. na ul. Okopowej. Przewieziona do Szpitala Polowego przy ul. Miodowej 23 - po opatrzeniu powróciła do oddziału.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej brat Eligiusz walczył w VII zgrupowaniu "Ruczaj" w Śródmieściu Południe.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. We wrześniu 1944 r. poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück - Neubrandenburg Waldbau-Lager. W kwietniu 1945 r. została przetransportowana do zachodnich Niemiec - w okolice Frankfurtu nad Menem, skąd po wyzwoleniu przez oddziały amerykańskie powróciła do Warszawy.
Numer więźnia:
65733
Losy po wojnie:
Studiowała na Wydziale Mechanicznym Szkoły Inżynierskiej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda uzyskując dyplom inżyniera mechanika. Pracowała m.in. w Biurze Projektów "Miastoprojekt - Stolica”, przez wiele lat związana była też z przemysłem cukrowniczym.
Nazwisko po mężu:
Mirosława Goszczyńska
Odznaczenia:
Krzyż Partyzancki, Medal Zwycięstwa i Wolności, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej (Londyn), Medal Wojska (Londyn).
Miejsce śmierci:
Warszawa, pochowana na Cmentarzu Bródnowskim.
Mirosława Goszczyńska Pseudonim: "Mirka", "Mirka Czarna" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Mirosława Mazurek

Mirosława Mazurek

Powstanie Warszawskie - sierpień 1944 r. - "Mirka" na Starym Mieście

Powstanie Warszawskie - sierpień 1944 r. - "Mirka" na Starym Mieście

Powstanie Warszawskie - sierpień 1944 r. - "Mirka" na Starym Mieście

Powstanie Warszawskie - sierpień 1944 r. - "Mirka" na Starym Mieście

List Mirki pisany na cienkiej bibułce - z obozu w Pruszkowie został dostarczony przez nieznaną osobę do wujostwa w Komorowie - punkt kontaktowy rodziny.

List Mirki pisany na cienkiej bibułce - z obozu w Pruszkowie został dostarczony przez nieznaną osobę do wujostwa w Komorowie - punkt kontaktowy rodziny.

Nasz newsletter