Pseudonim:
"Góral"
Data urodzenia:
1928-01-30
Data śmierci:
1944-09-05
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 56 Miejsce: 59
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Helena z domu Glimasińska
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Piaseczyńska 56
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - Kwatermistrzostwo *
Szlak bojowy:
Mokotów
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego starsza siostra Maria (1921-2010) w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w batalionie NOW-AK "Gustaw" w kompanii "Aniela"
Okoliczności śmierci:
Zmarł w wyniku odniesionych ran, wg zapisów PCK opatrzony sakramentami św.
Miejsce pochówku:
Pochowany został w mogile tymczasowej w ogródku przy ul. Wiktorskiej 15 (na krzyżu umieszczono napis: Paciorek Mieczysław), skąd po zakończeniu działań wojennych w Warszawie, 24 kwietnia 1945 roku został ekshumowany do mogiły zbiorowej w Parku Dreszera. Ciało opatrzono wówczas znaczkiem PCK o numerze 1462. Ekshumacja wtórna z Parku Dreszera nastąpiła rok później, w maju 1946 roku. Niestety pierwotnie nadany numerek odpadł, przez co PCK musiało opatrzeć szczątki nowym numerem (14086). Ostatecznie Mieczysław Paciorek spoczął na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli w kw. 48, rząd 2 jako żołnierz NN. Wpis w Księdze Pochowań CPW nr 4436
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - protokoły ekshumacyjne, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka ogólna poszukiwań, Cmentarz Powstańców Warszawy, Księga pochowań, numer wpisu 4436
Uwagi:
* Przydział w zapisach kartoteki PCK: kompania gospodarcza - piekarnia. Po wojnie był bezowocnie poszukiwany za pośrednictwem PCK przez siostrę Marię Paciorek.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Protokół z ekshumacji zwłok. Zbiory Polskiego Czerwonego Krzyża

Protokół z ekshumacji zwłok. Zbiory Polskiego Czerwonego Krzyża

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Źródło: Polski Czerwony Krzyż, Lista strat 9569: wykaz znaczków osób ekshumowanych wtórnie z Parku Dreszera - numer  znaczka 1462 oraz numer nowego znaczka  14086 dotyczą poległego Mieczysława Paciorka. Po ekshumacji z Parku Dreszera szczątki Mieczysława pochowano na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli w kw. 48 rząd 2 jako żołnierza NN.

Źródło: Polski Czerwony Krzyż, Lista strat 9569: wykaz znaczków osób ekshumowanych wtórnie z Parku Dreszera - numer znaczka 1462 oraz numer nowego znaczka 14086 dotyczą poległego Mieczysława Paciorka. Po ekshumacji z Parku Dreszera szczątki Mieczysława pochowano na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli w kw. 48 rząd 2 jako żołnierza NN.

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka - poszukiwania poległego prowadzone przez siostrę Marię Paciorek ps. Aniela

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka - poszukiwania poległego prowadzone przez siostrę Marię Paciorek ps. Aniela

Nasz newsletter