Pseudonim:
"Junak"
Data urodzenia:
1923-09-29
Data śmierci:
1972-04-24
Funkcja:
-
Stopień:
ułan
Imiona rodziców:
Walerian - Jadwiga z domu Iwaszkiewicz
Wykształcenie, praca do 1944 r.:
Czeladnik - szewc
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941/1942 roku - Narodowe Siły Zbrojne, następnie Nowogródzki Okręg Armii Krajowej "Nów" - Stołpecko-Nalibockie zgrupowanie AK por. "Góry" ("Doliny")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - pułk "Palmiry-Młociny" - dywizjon 27. pułku ułanów - 4. szwadron
Szlak bojowy:
Kampinos
Losy po Powstaniu:
Po wojnie ukrywał swoje przedwojenne nazwisko oraz przynależność do NSZ i AK, posługując się nowym nazwiskiem "Władysław Pagan". Służył w Ludowym Wojsku Polskim w Krakowie, następnie wyjechał na Ziemie Odzyskane do Dobrzycy, powiat Koszalin. Ujawnił się dopiero w 1958 roku. Wtedy też powrócił do swojego nazwiska: Mieczysław Nowicki.
Miejsce śmierci :
Koszalin
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Koszalinie, Kwatera R-10, rząd 5, grób 13.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Nowicki Mieczysław, ankieta uczestnika PW, informacje rodzinne przekazane przez p. Michała Nowickiego, syna Powstańca.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter