Data urodzenia:
1922-12-14
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Ludwik Kunstman - Marianna z domu Jarząbek
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r.; członek w TAP (Tajna Armia Polska), działał na terenie Pruszkowa. Jego dowódcą drużyny (patrolu) był T.Chomentowski "Kulesza". Po scaleniu TAP z Armią Krajową wszedł z patrolem Chomentowskiego (teraz "Kulesza II") w skład VII Obwodu "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków). Na przełomie 1942/43 "Smuga" wszedł do oddziału dyspozycyjnego ppor. "Walerego" (później "Anatol" - Seweryn Skowroński) Obszaru Warszawskiego AK, równocześnie pełniąc nadal funkcję żołnierza "Obroży". Wiosną 1943 r. oddział ppor. "Anatola" został czasowo podporządkowany Kedywowi Okręgu Warszawskiego, by od lipca tego roku wejść w skład Kedywu Komendy Głównej jako OS (Oddział Specjalny) "Anatol" - "Lilpop". W międzyczasie st. strz. "Smuga" ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty. Przydział od czerwca 1944 - Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion "Miotła" - pluton "Kostka". Strzelec "Smuga" był jednym z najbardziej czynnych i dzielnych żołnierzy patrolu "Kuleszy II". Uczestniczył w licznych akcjach bojowych. W skład jego patrolu wchodzili st. strz. "Kolarz" (
Zbigniew Boniński), kpr. pchor. "Bury" (
Jan Kot ). W okresie bezpośrednio przed Powstaniem żołnierze patrolu pełnili dyżury w sklepie w Warszawie przy ul. Piusa XI nr 25. Po odwołaniu pierwszego alarmu, za zgodą ppor. "Anatola" powrócili do Pruszkowa ok. 31.07.1944 r. i tam oczekiwali dalszych rozkazów.
Oddział:
Armia Krajowa - Kedyw KG AK - batalion "Miotła" - pluton "Kostka" - 1.08.1944 r. nie zdołał dotrzeć na miejsce koncentracji.
Szlak bojowy:
Ochota - Pruszków - Kampinos. 1.08.1944 r. na skutek trudności łącznika, związanych z jego przejazdem na rowerze z Warszawy do Pruszkowa, członkowie patrolu zostali bardzo późno zawiadomieni o miejscu koncentracji plutonu "Kostka" przy ul. Okopowej 31, bo dopiero około godziny szesnastej. O godz. 16:37 cały patrol "Kuleszy II" wyjechał kolejką EKD z Pruszkowa do Warszawy. Żołnierze byli nieuzbrojeni; cała broń patrolu była złożona w magazynie przy ul. Ks. Skorupki 12 m. 14. Patrol z łączniczką "Tęczą:" dojechał kolejką EKD do ul. Opaczewskiej, gdzie wszystkim pasażerom nakazano opuścić wagony. Pieszo patrol dotarł do ul. Niemcewicza 12; dalsze przedzieranie się w głąb Warszawy było niemożliwe. W tym czasie trwały już walki IV Obwodu Ochota z jednostkami niemieckimi przy pl. Narutowicza. W tej sytuacji "Kulesza II" i jego ludzie wieczorem powrócili do Pruszkowa. W sierpniu i wrześniu prowadzili akcje zaopatrzeniowe na rzecz Grupy "Kampinos", dostarczając furmanką broń wyjętą z magazynów "Obroży".
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego rodzona siostra
Jadwiga ps. „Dominika”
pracowała w Referacie sanitarnym 6. Rejonu (Pruszków) w VII Obwodzie "Obroża" Warszawskiego Okręgu AK. Jednocześnie działała jako łączniczka na terenie Pruszkowa, Piastowa i Ursusa. W Powstaniu była sanitariuszką 6. Rejonu (szpital)
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania patrol "Kuleszy II" powrócił do działań konspiracyjnych. W październiku uczestniczył w likwidacji konfidentów w majątku Moszna, działających w obozie przejściowym w Pruszkowie (Dulag 121). Na przełomie 1944/45 uczestniczył w odtwarzaniu oddziału "Miotła".
Losy po wojnie:
W 1945 r. ujawnił się przed Komisją Likwidacyjną b. Armii Krajowej jako sierżant podchorąży. Ukończył studia w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie przy ul. Boboli 14. Jako inżynier mechanik w kolejnych latach pracował przy budowie Trasy W-Z, jako projektant w Przedsiębiorstwie BIPRODEX i w Biurze Projektów Przemysłu Betoniarskiego. W Płocku był dyrektorem Fabryki Maszyn Rolniczych.
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany na cmentarzu w Wólce Węglowej (kw.W XIX-2 rząd 3 grób 1)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Archiwum rodzinne
Uwagi:
1.08.1944 r. nie zdołał dotrzeć na miejsce koncentracji - nie brał udziału w działaniach powstańczych na terenie Warszawy