Mieczysław Ryszard Kijewski

Pseudonim:
"Jordan"
Data urodzenia:
1921-03-05
Data śmierci:
1985-11-16
Funkcja:
celowniczy czołgu
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Franciszka
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku - II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" (11. baon pancerny AK) - 2. kompania - pluton 245. W latach okupacji ukończył tajną podchorążówkę.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - 2. kompania - pluton 245, od 2 sierpnia 1944 r. - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - pluton pancerny "Wacek".
Szlak bojowy:
Powązki - Wola - Stare Miasto - Muranów - kanały - Żoliborz - kanały Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów - kanały - Śródmieście Południe. 1 sierpnia 1944 r. jego pluton 245. miał uczestniczyć w ataku na Fort Bema. Ze względu na problemy z łącznością, zły stan uzbrojenia oraz nieosiągnięcie pełnych stanów bojowych pododdziałów - atak został odwołany, a żołnierze rozproszyli się po najbliżej okolicy. Następnego dnia, 2 sierpnia, wraz z grupką kolegów dołączył na ul. Okopowej do batalionu "Zośka", którego żołnierze zdobyli właśnie dwa niemieckie czołgi średnie typu "Panther". Wszedł w skład drugiej załogi czołgu, w której został celowniczym. 4 sierpnia 1944 r. uczestniczył w ataku czołgu na Szpital św. Zofii i pobliskie koszary policji niemieckiej. Po utracie czołgów i wycofaniu oddziału z Woli (11.08.1944) pozostał w plutonie biorąc udział w jego wszystkich działaniach bojowych; m.in w dniach 12-13 sierpnia na Muranowie uczestniczył w walkach wspierających oddziały ppłk. "Leśnika", 16 sierpnia brał udział w nocnym wypadzie na pozycje niemieckie w getcie. Brał udział w wyprawach kanałami na Żoliborz, z którego przynosił zaopatrzenie dla oddziałów staromiejskich. Był jednym z 11 żołnierzy plutonu, którzy przeszli jego cały szlak bojowy.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych - wniosek odznaczeniowy dowódcy batalionu por. "Jerzego" (Ryszard Białous) z sierpnia 1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
224939
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powrócił do kraju. Ukończył Technikum Budowlane; założył w Warszawie własną firmę budowlaną, którą prowadził przez wiele lat.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Mieczysław Ryszard Kijewski Pseudonim: "Jordan" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter