Mieczysław Stanisław Juszczakiewicz

Pseudonim:
"Leszek"
Data urodzenia:
1926-08-31
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży (13.08.1944)
Miejsce urodzenia:
Ptaszków, powiat Dyneburg (Łotwa)
Imiona rodziców:
Stanisław - Anna z domu Woronowicz
Nazwisko konspiracyjne:
Mieczysław Janowicz
Praca w czasie okupacji niemieckiej :
Zatrudniony jako uczeń w Ostbahn (Kolej Wschodnia) - Warszawa, Dworzec Gdański
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział I (Organizacyjny). W roku 1943/1944 odbył kurs szkoły podchorążych "Baszty"
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Mickiewicza 18 m 5, następnie ul. Trębacka 3
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Warszawa, ul. Trębacka 3
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie (odcinek) "Kuba" - poczet dowódcy. Na terenie Śródmieście w VII zgrupowaniu "Ruczaj".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Kontuzjowany 14 sierpnia na Starym Mieście, leczony w Śródmieściu w szpitalu przy ul. Świętokrzyskiej, a na terenie Śródmieścia Południe na ul. Piusa XI róg Alej Ujazdowskich.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego ojciec, Stanisław Juszkiewicz (1897-1967) pełnił początkowo obowiązki szefa sztabu dowództwa wojewódzkiego SZP - Komendy Okręgu Łódź ZWZ i inspektora łódzkiego pod pseudonimem „Preisner". Od sierpnia do września 1940 po odwołaniu Okulickiego do Warszawy pełnił funkcję komendanta Okręgu Łódź ZWZ-AK pod pseudonimami „Kornik” i „Stanisław Kornik”. W czasie jednej z podróży do Warszawy w grudniu 1941 został zatrzymany na granicy Generalnego Gubernatorstwa, ale udało mu się zbiec. Został przeniesiony do Warszawy w maju 1942 i po kpt. Jerzym Antoszewiczu „Iwo” został szefem Biura Personalnego i zastępcą ppłk. Antoniego Sanojcy „Kortuma”. Odtąd używał pseudonimu „Kuba”, a w lutym 1943 przekazał funkcję szefa Biura Personalnego ppłk. Janowi Gorazdowskiemu „Wolańskiemu”. Aż do wybuchu Powstania Warszawskiego pełnił funkcję zastępcy szefa Oddziału I sztabu KG, prowadząc m.in. sprawy scaleniowe oddziałów NOW. Po utworzeniu Grupy „Północ” w czasie Powstania został 8 sierpnia 1944 r. dowódcą Zgrupowania „Kuba" oraz dowódcą zachodniego odcinka obrony Starego Miasta. 13 sierpnia ciężko ranny przekazał dowodzenie mjr. Gustawowi Billewiczowi „Sośnie”. Wywieziony ze szpitalem po kapitulacji oddziałów powstańczych, przebywał w Oflagach Sandbostel i Lubeka.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola, następnie skierowany do komanda pracy do odgruzowywania Norymbergi po nalotach oraz do obozu w Weiden (Stalag XIII B). Pod koniec niewoli przewieziony do komenderówki pracy Deggendorf w Bawarii nad Dunajem, gdzie budował przymusowo fabrykę chemiczną i z której wraz z przyjacielem Jurkiem [Jerzym Ejsmontem], zbiegł przeciąwszy druty. Obaj zostali złapani przez Niemców po trzech dniach i osadzeni w więzieniu koło Austrii, w Pfarrkirchen/ Tam doczekali wyzwolenia przez wojska amerykańskie, w maju 1945. W niewoli przebywał pod "lewym" nazwiskiem Mieczysław Janowicz.
Numer jeniecki:
105832
Losy po wyzwoleniu:
Od czerwca 1945 do czerwca 1946 roku przebywał w Brukseli, gdzie intensywnie uczył się języka francuskiego i rozpoczął studia na Uniwersytecie Brukselskim. W tym samym czasie odnalazł ojca we Francji, a następnie wyjechał do Włoch na spotkanie z matką, która wyjechała z Polski przez zieloną granicę i wraz z armią Andersa znalazła się w Porto San Giorgio. We wrześniu 1946 roku wraz z Korpusem i rodzinami wojskowymi wyjechał do Anglii.
Losy po wojnie:
We wrześniu 1946 roku osiedlił się w Londynie, gdzie rozpoczął studia inżynieryjne na założonej w Londynie zaraz po wojnie uczelni technicznej Polish University College (PUC). Jednak wkrótce zmienił kierunek i podjął wyższe studia lingwistyczne na Uniwersytecie Londyńskim - King's College London. Pracował w szkolnictwie średnim i wyższym w Londynie oraz Zambii (lata 1966-1976). Po przejściu na emeryturę w 1991 roku pracował jako tłumacz w Home Office w dziale Political Asylum.
Odznaczenia:
Odznaka Pamiątkowa Armii Krajowej (1945)
Źródła :
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, w tym Kopia zaświadczenia weryfikacyjnego Komisji Weryfikacyjnej AK oraz zaświadczenie weryfikacyjne z dnia 8 września 1948 roku, Polska Wojskowa Misja Likwidacyjna we Francji, ankieta-biogram, kopia ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego z zasobu AAN, 21.11.1997. Archiwum rodzinne p. Mieczysława Juszczakiewicza i p. Danuty Juszczakiewicz.
Uwagi:
Różne daty urodzenia: w rzeczywistości urodzony 31.08.1926 roku, w dokumentach przedwojennych data urodzenia 30.08.1926, metryka zaginęła.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Kopia kenkarty z okresu okupacji niemieckiej. W imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Kopia kenkarty z okresu okupacji niemieckiej. W imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Legitymacja Odznaki Pamiątkowej AK, skan w imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Legitymacja Odznaki Pamiątkowej AK, skan w imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Legitymacja Odznaki Pamiątkowej AK, skan w imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Legitymacja Odznaki Pamiątkowej AK, skan w imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Kopia zaświadczenia weryfikacyjnego Komisji Weryfikacyjnej AK. W imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Kopia zaświadczenia weryfikacyjnego Komisji Weryfikacyjnej AK. W imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Kopia zaświadczenia weryfikacyjnego Komisji Weryfikacyjnej AK z dnia 8 września 1948 roku,  Polska Wojskowa Misja Likwidacyjna we Francji.  W imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Kopia zaświadczenia weryfikacyjnego Komisji Weryfikacyjnej AK z dnia 8 września 1948 roku, Polska Wojskowa Misja Likwidacyjna we Francji. W imieniu Powstańca skan udostępniła p. Danuta Juszczakiewicz

Nasz newsletter