Pseudonim:
"Narbut"
Data urodzenia:
1900-02-04
Data śmierci:
1983-05-18
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Eugenia
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Studiował malarstwo u Ferdynanda Ruszczyca na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie i u Mieczysława Kotarbińskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także grafikę u Władysława Skoczylasa na warszawskiej ASP. Zajmował się malarstwem witrażowym, grafiką, drzeworytem, rysunkiem i malarstwem sztalugowym. Był członkiem Stowarzyszenia Grafików Ryt, Związku Polskich Artystów Grafików, był też członkiem honorowym Akademii Sztuki we Florencji. Od 1936 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na Międzynarodowej wystawie "Sztuka i Technika" w Paryżu w 1937 r. dostał srebrny medal za drzeworyt "Polowanie".
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Referat Graficzny
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy). W czasie Powstania Warszawskiego wraz z Edmundem Burke ps. Edmund zaprojektował słynny plakat „Do broni, w szeregach AK”. Plakat powstał na zlecenie IV Wydziału Prasowo-Wydawniczego Biura Informacji i Propagandy AK i był rozlepiany na ulicach Warszawy.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu II D Gross Born. W niewoli niemieckiej nadal prowadził działalność artystyczną - m.in. projektował znaczki poczty obozowej.
Numer jeniecki:
101567
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Wystawy indywidualne prac Jurgielewicza odbyły się w Warszawie w roku 1939, 1957 i 1969 oraz w rok później w Wiedniu. Prywatnie mąż pisarki Ireny Jurgielewiczowej ps. "Jurga".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zaprojektowany w czasie Powstania Warszawskiego wraz z Edmundem Burke słynny plakat Jurgielewicza  „Do broni, w szeregach AK”.

Zaprojektowany w czasie Powstania Warszawskiego wraz z Edmundem Burke słynny plakat Jurgielewicza „Do broni, w szeregach AK”.

Okres Powstania - plakat autorstwa Mieczysława Jurgielewicza i Edmunda Burke "Do Broni", na warszawskiej ulicy.

Okres Powstania - plakat autorstwa Mieczysława Jurgielewicza i Edmunda Burke "Do Broni", na warszawskiej ulicy.

Mieczysław Jurgielewicz, plakat powstańczy "Mleko dla dzieci - one muszą przetrwać!" 27 VIII 1944

Mieczysław Jurgielewicz, plakat powstańczy "Mleko dla dzieci - one muszą przetrwać!" 27 VIII 1944

Nasz newsletter