Data urodzenia:
1926-11-19
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Janina
Wykształcenie do 1944 r.:
Ukończył Państwowe Gimnazjum Mechaniczne Kolejowe przy ul. Piotra Wysockiego 51
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku - członek Szarych Szeregów, następnie w VII Obwodzie "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon "Brzozów" (Legionowo) - pluton 710. W Legionowie przeszedł szkolenie wojskowe ("Kurs Partyzanta") prowadzone pod kierownictwem kpr. pchor. "Sępa" (Konstanty Frydrychowicz).
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Miodowa 20 oraz Legionowo, ul Słowackiego 37. W tym mieszkaniu przechowywana była broń i odbywały się zbiórki oraz szkolenia.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - batalion por. "Znicza"
Szlak bojowy:
Legionowo - Kampinos - Jaktorów.
Losy po Powstaniu:
Po starciu stoczonym przez oddziały Grupy "Kampinos" pod Jaktorowem wyruszył na "skrzynkę kontaktową" do Krakowa, jednak po drodze został aresztowany i wywieziony na roboty do Niemiec - Berlin; Ludwigshafen nad Renem, gdzie pracował z grupą 8 powstańców przy rozbiórce zbombardowanych obiektów. W kwietniu 1945 roku wyzwolony przez oddziały amerykańskie.
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal "Za Warszawę 1939-1945", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi z Rozetą, Medal "Pro Memoria" . Porucznik w stanie spoczynku
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wstąpił ochotniczo do armii amerykańskiej - do 8 października 1945 r. służył w Baonie Wartowniczym Mannheim-Stadion (8965 Polish Guard Co.1965 L.S.Co.), po zakończeniu służby powrócił do kraju. Rodziców odnalazł w Białogardzie,gdzie oddelegowano ojca kolejarza, do pracy na węźle Białogardzkim PKP. W 1946 r. został aresztowany, wraz z kolegą z Kampinosu, Jerzym Kameckim, przez patrol NKWD. Na drugi dzień zostali przekazani do PUBP w Białogardzie - jako biorących udział w zastrzeleniu komunisty Patrycego - prezesa Związku Zawodowego Kolejarzy. Z białogardzkiej Bezpieki wyszedł dzięki synowi Patrycego, Wiesławowi - oficerowi MBP, z którym uczęszczał w Warszawie do Szkoły Kolejowej. W następnych latach ukończył Liceum Mechaniczne - korespondencyjnie w Warszawie, następnie rozpoczął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, które przerwał po dwóch latach. Po wojnie pracował w PKP, w budownictwie i Polskich Zakładach Zbożowych.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Komunalny w Białogardzie przy ul Połczyńskiej.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum prywatne p. Mieczysława Bielskiego ps. Orzeł (IX 2011), Arkusze ewidencyjne członków AK - Komisja Likwidacyjna Byłej Armii Krajowej - Obszar Centralny, teczki MPU - zbiory IPN, sygnatura IPN BU 9/81, tu zapis: ur. 19.11.1926, kapral, Krzyż Walecznych, Gimnazjum Mechaniczne, szkoła podoficerska, Przydział - 1 Pułk, 4 kompania, pluton 710, Folwark "Marianowo". Po wojnie - Białogard, szofer (nie pracuje - 1946 r.) Nekrolog prasowy - GW, Szczecin, data emisji 08.12.2017