Data urodzenia:
1920-10-29
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 117 Miejsce: 28
Imiona rodziców:
Michał - Elżbieta z domu Galen-Bisping
Wykształcenie do 1944 r. :
Była absolwentką Liceum Sióstr Urszulanek w Krakowie (1939 r.) W czasie wojny kontynuowała naukę w Warszawie, oficjalnie uczęszczając do Miejskiej Szkoły Handlowej E. Lipińskiego, będącej w rzeczywistości tajną Szkoła Główną Handlową.
Okupacja niemiecka:
W czasie okupacji niemieckiej zamieszkała w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - II Oddział (Informacyjno-Wywiadowczy). Od 1942 roku była łączniczką
Stanisława Mierzeńskiego „Mazurka” w komórce kontrwywiadu w Wydziale Informacyjno-Wywiadowczym Okręgu AK Warszawa.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - łączniczka Placówki Informacyjno-Radiowej "Rafał" BIP KG AK
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa pod gruzami po zbombardowaniu budynku przy ul. Żurawiej 4a dnia 16 września 1944 r. Jedynym członkiem stacji, który ocalał był
Tadeusz Rozdeiczer-Kryszkowski ps. „Radny” (1905-1984), szwagier Michaliny. Okoliczności jej śmierci tak opisuje Michał Rozdeiczer, syn Tadeusza i Jadwigi Rozdeiczer z Kossakowskich (siostry „Pianki„):
"Co wiem, to że myśmy mieszkali wtenczas na Żurawiej 4a. Podobno Myszka [tak nazywano w rodzinie zdrobniale Michalinę - od jej imienia, nie był to pseudonim konspiracyjny - przyp. red.] nas właśnie odwiedzała jak się zaczął nalot niemieckich bombowców. Zeszliśmy do piwnic, [żeby] się schronić, ale Myszka sobie przypomniała, że coś tam ważnego jeszcze zostawiła w mieszkaniu i pobiegła szybko na górę. No i padła bomba w nieodpowiednim momencie. Z mieszkania pozostała dziura w dachu i podłodze."
Odznaczenia:
Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami
Informacje dodatkowe:
Była córką Michała Stanisława Korwin-Kossakowskiego (1883-1962), dyplomaty, bankowca i działacza społecznego oraz Elżbiety z Galen-Bispingów (1882-1975). Michał Korwin-Kossakowski od 1935 był dyrektorem oddziału krakowskiego, a od 1938 oddziału poznańskiego Banku Polskiego S.A.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych. Fot. z archiwum rodzinnego, udostępnił p. Michał Korwin-Kossakowski. Fragment relacji Michała Rozdeiczera zacytowany przez p. Michała Korwin-Kossakowskiego. Uwagi do pseudonimu oraz imienia - informacje p. Michała Korwin-Kossakowskiego, 08/2021.
Publikacje:
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Towarzystwo Miłośników Historii. Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988, s. 202 (KOSSAKOWSKA MICHALINA)