Pseudonim:
"Pestka"
Data urodzenia:
1928-09-25
Data śmierci:
1993-11-12
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Kazimiera z domu Pietrzyk
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Browarna 20 m. 56
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Miotła" - pluton "Torpedy" do 3.09.1944, następnie w plutonie "Małego" (oddział saperski), od 8.09.1944 pod dowództwem ppor. "Sarmaka"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X-B Sandbostel
Numer jeniecki:
45280
Miejsce śmierci:
USA
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa), kwatera S, rząd 5, grób 15
Uwagi:
W różnych dokumentach i opracowaniach spotykane różne imiona „Pestki” i różne daty jego urodzenia. W monografii batalionu „Miotła„ w opracowaniu Leszka Niżyńskiego figuruje jako ”Mieczysław Lach ps. Pestka„ (porównaj: L. Niżyński, Batalion ”Miotła", Pax, 1992, fot. 169, 173). Urodzony 25 września 1928 (patrz: ZCK Warszawa, Łambinowice), jednak w niktórych opracowania przypisywany jest mu rok urodzenia 1926.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Lach Michał, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, ZCK - Warszawa - wyszukiwarka miejsc pochówku: Cmentarz Komunalny Północny, baza straty.pl - dane Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu, tu data ur. 1928-09-25
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego: żołnierze baonu „Miotła” (później w składzie „Czaty 49”) w rejonie włazu na Wareckiej po ewakuacji kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia. Od lewej: trz.  Tadeusz Rajszczak „Maszynka” (w hełmie), w środku NN, po prawej strz. Michał Lach ”Pestka„.  Za powstańcami boczna elewacja kamienicy Nowy Świat 51 róg Warecka 1 z oknami z kratami z monogramem banku Zachodniego. Autorem zdjęcia jest Jerzy Tomaszewski. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IV/2043 (P/9401). W monografii batalionu ”Miotła" autorstwa Leszka Niżyńskiego, Instytut Wydawniczy PAX, 1992, żołnierz w środku opisany jest błędnie jako Kazimierz Gabara „Łuk".

Fotografia z Powstania Warszawskiego: żołnierze baonu „Miotła” (później w składzie „Czaty 49”) w rejonie włazu na Wareckiej po ewakuacji kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia. Od lewej: trz. Tadeusz Rajszczak „Maszynka” (w hełmie), w środku NN, po prawej strz. Michał Lach ”Pestka„. Za powstańcami boczna elewacja kamienicy Nowy Świat 51 róg Warecka 1 z oknami z kratami z monogramem banku Zachodniego. Autorem zdjęcia jest Jerzy Tomaszewski. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IV/2043 (P/9401). W monografii batalionu ”Miotła" autorstwa Leszka Niżyńskiego, Instytut Wydawniczy PAX, 1992, żołnierz w środku opisany jest błędnie jako Kazimierz Gabara „Łuk".

Fotografia z Powstania Warszawskiego: żołnierze baonu „Miotła” (później w składzie „Czaty 49”) w rejonie włazu na Wareckiej po ewakuacji kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia.  Autorem zdjęcia jest Jerzy Tomaszewski. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IV/2102 (P/9401). Opis na podstawie monografii batalionu ”Miotła" autorstwa Leszka Niżyńskiego, Instytut Wydawniczy PAX, 1992.

Fotografia z Powstania Warszawskiego: żołnierze baonu „Miotła” (później w składzie „Czaty 49”) w rejonie włazu na Wareckiej po ewakuacji kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia. Autorem zdjęcia jest Jerzy Tomaszewski. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IV/2102 (P/9401). Opis na podstawie monografii batalionu ”Miotła" autorstwa Leszka Niżyńskiego, Instytut Wydawniczy PAX, 1992.

Nasz newsletter