Data urodzenia:
1926-11-21
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Bronisława z domu Wójcik
Wykształcenie:
Uczennica i absolwentka Gimnazjum im. Zofii Łabusiewicz w Warszawie przy ul. Kępnej 17 (Praga Północ).
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1942 roku w szeregach Armii Krajowej. Do konspiracji przystąpiła dzięki prezesce Sodalicji Mariańskiej, której Marianna była członkiem. Spotkania odbywały się na Grochowie w domu przy ul. Wiarusów 32. Odbyła szkolenia z zakresu pomocy sanitarnej i pracy konspiracyjnej. Jej przełożoną i komendantką sanitarną Obwodu była dyplomowana pielęgniarka Daria Izabella Kwiatkowska ps. „Aida”, „Iza”, natomiast zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywały się pod kierunkiem Włodzimierza Okońskiego, ówczesnego studenta medycyny oraz dyplomowanej pielęgniarki Teresy Kamińskiej. Lekarzem naczelnym Obwodu był dr med. Jerzy Wilczyński „Poraj„. Sprawami wojskowymi zajmowała się p. Jadwiga Szopińska. Razem z Marianną w szeregach AK znalazły się: Celina Zdunek - Szczegłów (siostra Marianny), Hanna Rozumkówna - Wałachowska, Alicja Śliwińska - Stachecka, ”Dziunia„ Morawska-Nitka, Bronisława Hoffman, Zofia Trzcińska, Alina Gulanka i kilka innych dziewcząt. Prawdopodobnie w grupie tej znajdowała się także Ida Myślińska, zastrzelona później przez żołnierza niemieckiego na ul. Grochowskiej. Z innych grup p. Marianna zapamiętała Krystynę Szlendak - Michalewską, Danutę Janikowską, Zofię Wesołowską, Telę Pietraszun - Mieszczanek, siostry Bartoszewskie, Jadwigę Pękalską oraz szereg innych dziewcząt, z którymi miała okazję później pracować w szpitalu zakaźnym utworzonym na terenie VI Obwodu ”Praga" w szkole przy ul. Siennickiej, zorganizowanym przed dr. Wilczyńskiego.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wiarusów 32
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
ul. Zamieniecka - punkt sanitarny.
Oddział:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon - Punkt sanitarny ul. Zamieniecka, następnie szpital zakaźny utworzony w szkole przy ul. Siennickiej 15. Organizatorem i dyrektorem placówki był dr med. Jerzy Wilczyński „Poraj” a towarzyszyli mu dr Jakubowski i dr Stefan Żelazko oraz dwóch studentów medycyny, którzy również pełnili funkcję lekarzy. Byli to Edward Nerwiński i "dr" Brzdękiewicz. Dyżury pielęgniarskie najczęściej odbywała z Barbarą Charemzą „Bajbuskiem".
Losy po wojnie:
Po wojnie studiowała medycynę. Po zakończeniu nauki otrzymała dyplom lekarski i nakaz pracy w Opolu. Przepracowała w zawodzie 44 lata. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Opolu.
Odznaczenia :
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Pamiątkowa ŚZŻAK "Kolumbowie Rocznik 20".
Awanse:
11.07.2006 roku awansowana do stopnia kapitana WP
Nazwisko po mężu :
Marianna Pędich
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny Opole Półwieś, kwatera 4U, rząd 5, grób 3
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjnauczestników PW, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Zdunek Marianna / materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta, w tym kopia odpisu skróconego aktu urodzenia wydana przez USC m. st. Warszawy, MPW-ankieta uczestnika PW,
kserokopie legitymacji ŚZŻAK, KAK, WKP, kserokopia
nominacji na stopień kapitana WP (MON, 17.07.2006), MPW-zbiory:
Maria Zdunek - Pędichowa: "Wspomnienia z okresu pracy w AK". Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW, 04.12.2023.