Data urodzenia:
1897-03-24
Miejsce urodzenia:
Białobrzegi Radomskie
Imiona rodziców:
Ignacy - Józefina z domu Mroziewicz
Wykształcenie i przebieg służby wojskowej:
W 1917 roku ukończył Katolickie Gimnazjum św. Katarzyny w Petersburgu i tam też rozpoczął studia medyczne. Do Wojska Polskiego wstąpił jako ochotnik, biorąc udział we frontowych walkach wojny polsko-bolszewickiej. Powróciwszy do służby czynnej odkomenderowany został na studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom 1924 r.) W okresie międzywojennym pracował kolejno jako oficer lekarz w Szpitalu Wojskowym w Przemyślu, w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Warszawie oraz w 8 WSO w Toruniu (lata 1924-1939). W 1935 roku zawarł związek małżeński z Marią ze Szczepańskich.
Kampania wrześniowa:
Wobec zagrożenia wojennego otrzymał w 1939 r. przydział do utworzonego na bazie 8 WSO, Szpitala Polowego nr 802 dowodzonego przez komendanta mjr. lek. dr. med. Kazimierza Marzinka. 4 września 1939 r. rozpoczęła się ewakuacja szpitala w kierunku Pińska na Polesiu. Po walkach nad Bzurą (9-22.09) część składu osobowego szpitala przedarła się do twierdzy w Modlinie. Po upadku twierdzy, wraz z żołnierzami armii "Poznań" i armii "Łódź" dowodzonymi przez gen. W. Thomee po honorowej kapitulacji w dniu 29 września znalazł się w obozie jenieckim. Zatrudniono go w szpitalu dla jeńców wojennych w Legionowie ( Kriegsgefangene Lazaret nr 3)
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939-1944:
Po zwolnieniu w obozu udał się do Warszawy, gdzie podjął pracę w Szpitalu Ujazdowskim pod kierunkiem prof. W. Zawadowskiego w zakładzie rtg. Dr Mroczkowski brał udział w tajnym nauczaniu medyków, felczerów, pielęgniarek i laborantek. Uczestniczył w konspiracyjnych działaniach Armii Krajowej, a gabinet radiologiczny, który prowadził wraz z dr. Zygmuntem Krupińskim w Warszawie przy ul. Żulińskiego 8, stanowił skrzynkę kontaktową. W tym czasie jego żona Maria i jedyna córka Anna (obecnie Sobczyk, lekarz, ordynator w Szpitalu Zakaźnym w Toruniu) pozostawały w rodzinnych Białobrzegach Radomskich.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Ujazdowski
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - Stalag IV B/H Zeithain (obóz szpitalny - oddział Stalagu IV-B Mühlberg) Jako jeniec wojenny kierował zakładem radiologii. Współpracowali z nim dr Wacław Sitkowski, Alfred Boniek oraz technik Tadeusz Zieliński. Korzystano z aparatu rentgenowskiego przywiezionego z Warszawy.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny powrócił w lipcu 1945 r. w składzie szpitala PCK do Torunia. Zatrudniony został w 2 WSO, gdzie jako mjr. lek. prowadził zakład radiologii. Po przejściu do cywila, w roku 1953, w stopniu ppłk. prowadził zakład radiologii w Szpitalu Miejskim, Zakaźnym oraz Miejskiej Przychodni Obwodowej. W roku 1957 uruchomił drugi zakład radiologii Szpitala Miejskiego przy ul. Przedzamcze. Po przejściu na emeryturę w roku 1967 pozostawał konsultantem. Spod jego ręki wyszli znakomici radiolodzy, m.in. dr Anna Dowbor, dr Mieczysław Dymski, dr Bronisław Gładkowski, dr Roman Wieliński i inn. Autor publikacji naukowych na temat działania gazów bojowych i radioterapii zmian nowotworowych
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (1921), Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Medal 10-lecia Odrodzenia Państwa (1929), Srebrny Krzyż Zasługi (1938), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1959), Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zwycięstwa i Wolności, Odznaka Grunwaldzka, Medal "Siły Zbrojne z Służbie Ojczyzny", Medal Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaka za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia.
Miejsce pochówku:
Toruń, Cmentarz św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.
Publikacje:
Marian Łysiak, Kazimierz Przybyszewski "Sylwetki lekarzy toruńskich XIX i XX wieku"