Data urodzenia:
1920-01-24
Miejsce urodzenia:
Husiatyn
Imiona rodziców:
Stefan - Anna
Wykształcenie do 1944 roku :
Ukończyła Gimnazjum Żeńskie im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej w Warszawie, jednocześnie aktywnie angażując się wraz z bratem Ryszardem w ruch skautowski. Należała do sekcji strzeleckiej Legia Warszawa i brała udział w zawodach strzeleckich. W czasie wojny rozpoczęła studia w Prywatnej Szkole Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego w Warszawie, tzw. Szkole Zaorskiego, w której odbywała się tajna nauka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch". Aresztowana przez Niemców w czasie okupacji, przetrzymywana była na Pawiaku
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-2
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną - przeszła przez tymczasowy obóz dla ludności cywilnej w Pruszkowie (Dulag 121), skąd została wywieziona do Pieskowej Skały pod Krakowem.
Losy po wojnie :
Po wojnie kontynuowała studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymując dyplom lekarza-stomatologa. Pracowała w rożnych ośrodkach zdrowia w Warszawie. Członkini wielu organizacji kombatanckich. Zmarła 24 kwietnia 1997 r. w Warszawie.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza”, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera A 18, rząd 7, grób 21. Pochowana wraz z mężem i matką, Anną Wierzbicką.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Wraz z całą rodziną aktywnie działała w konspiracji w ZWZ-AK. Jej Ojciec – Stefan Wierzbicki także działał w organizacji niepodległościowej. Aresztowany, zginął w obozie koncentracyjnym.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne - za pośrednictwem Działu Edukacyjnego MPW