Data urodzenia:
1918-09-29
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Stanisława z domu Sobolewska
Nazwisko panieńskie:
Maria Ignatowicz
Wykształcenie:
Maturę uzyskała w gimnazjum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej w Warszawie w 1936 r. W tymże roku została przyjęta do Akademii Stomatologicznej w Warszawie.
Praca w czasie okupacji:
Od września 1939 r. pracowała w Szpitalu Dzieciątka Jezus jako p. o. asystent przychodni przyszpitalnej. Brała czynny udział w prowadzonych tam tajnych kompletach swej uczelni.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1940 bądź stycznia 1941 r. w ZWZ-AK. Zaprzysiężona w Armii Krajowej z przydziałem do „Gurtu”. Kolportowała prasę podziemną, przewoziła broń. W 1943 r. aresztowana razem z mężem, Andrzejem Wejrochem. Po jego rozstrzelaniu na Pawiaku została po kilku miesiącach zwolniona.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Sucha
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - IV zgrupowanie "Gurt" - Szpital Polowy ul. Złota 22
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy razem z ludnością cywilną, mając pod opieką matkę i córkę, z którymi udało jej się ominąć obóz w Pruszkowie i dotrzeć do Zakopanego, gdzie znajdował się letni domek jej rodziców.
Losy po wojnie:
W maju 1945 r. powróciła do Warszawy i Szpitala Dzieciątka Jezus na stanowisko adiunkta Oddziału Chirurgii Szczękowej, gdzie przepracowała 10 lat. Została przyjęta na Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom uzyskała w 1955 r., specjalizację II stopnia z chirurgii szczękowej, a 7 lat później, po specjalizacji, w 1974 r. uzyskała doktorat. Pracowała kolejno w Instytucie Matki i Dziecka (laryngologia i chirurgia dziecięca). W Szpitalu Bielańskim przez 14 lat prowadziła poliklinikę stomatologiczną. W ostatnich latach pracy była zatrudniona w Ośrodku Medycyny Pracy w Warszawie.
Odznaczenia:
Medal Wojska Polskiego (czterokrotnie), Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności, Złoty Krzyż Zasługi oraz odznaki „Akcja Burza” i „Weterana Walk o Niepodległość”.
Nazwiska:
Maria Ignatowicz-Wejroch-Kowalska. W dokumentach powojennych podpisywała się jako Wejrochowa Maria. Pierwszy mąż - Andrzej Wejroch w czasie wojny został przez Niemców rozstrzelany na Pawiaku. W 1951 r. wyszła powtórnie za mąż za Witolda Kowalskiego, ekonomistę. Miała dwie córki.
Informacje dodatkowe:
Córka Bolesława Ignatowicza, inżyniera mechanika, adiunkta katedry mechaniki Politechniki Lwowskiej i matki Stanisławy z Sobolewskich, lekarza stomatologa.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory (fot. ze zbiorów Ewy Orlikowskiej-Krasnowolskiej), Pamiętnik Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego – Powstanie Warszawskie i medycyna, wydanie II, Warszawa 2003 r.,Bożena Urbanek Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r. PWN 1988 r.