Data urodzenia:
1922-07-13
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1942 roku uczęszczała na wykłady z katolickiej nauki społecznej prowadzone przez ks. dr. Stefana Wyszyńskiego. Od 1942 bliska współpracownica ks. Wyszyńskiego. Wraz z Marią Okońską i Janiną Michalską współtworzyła powstanie „ósemek”, czyli wspólnoty życia konsekrowanego osób świeckich, która w późniejszym czasie stała się kanwą do powstania Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. 26 sierpnia 1942 roku podczas konspiracyjnego obozu u sióstr Niepokalanek w Szymanowie odbyło się pierwsze spotkanie dziewcząt, które zdecydowały się poświęcić życie idei Miasta Dziewcząt (instytucji wychowawczej - miasta, w którym byłyby szkoły, teatry, kościoły i szpitale i gdzie przebywałyby dziewczęta z różnych środowisk, stanów, a następnie wracały, zanosząc tę ideę do swoich domów i miejsc pracy). Ponieważ dziewcząt było osiem, nazwały się Ósemką, a jako program duchowy przyjęły osiem błogosławieństw. Za swoją patronkę obrały Maryję, Królową Polski. 1 listopada 1942 roku w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach/k Warszawy odbyło się pierwsze spotkanie Ósemki z ks. prof. Stefanem Wyszyńskim. W 1943 roku Maria Okońska powołała tzw. Trio, czyli założycielski zarząd Zespołu (Maria Okońska, Lilka - Maria Wantowska i Janina Michalska) pod bezpośrednim kierownictwem ks. Wyszyńskiego.
Oddział:
Uczestniczka Powstania Warszawskiego - brak bliższych informacji na temat przydziału
Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, wraz z dziewczętami z Ósemki pracowały i modliły się, tworząc na początek powstańczy punkt modlitwy. Maria Okońska napisała odezwę do ludności stolicy zatytułowaną Nowa mobilizacja walczącej Warszawy, w której wzywała do nowenny od 15 do 26 sierpnia (spowiedź i Komunia święta, Różaniec). Z tekstem Mobilizacji trójka dziewcząt dotarła do Komendy IV Rejonu i została zaprzysiężona jako żołnierze łączniczki w szeregach Armii Krajowej. Wydrukowany na plakatach tekst umieściły na murach i schronach, prowadziły modlitwy, organizowały życie sakramentalne dla żołnierzy i ludności cywilnej. 8 września 1944 r. dziewczęta złożyły Bogu w ofierze swoje życie i umiłowaną ideę Miasta Dziewcząt za ocalenie księdza Wyszyńskiego. Powstanie potraktowały jako pielgrzymkę na Jasną Górę.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Odznaczenia :
W 2009 roku odznaczona pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, za osiągnięcia w pracy społecznej"
Losy po Powstaniu :
7 października 1944 roku po upadku Powstania, dziewczęta tworzące tzw. Trio dotarły do Lasek. Z Lasek wyruszyły na Jasną Górę, gdzie dotarły 13 października. Początkowo zamieszkały w prywatnym domu przy ul. Św. Rocha i pracowały w kuchni Rady Głównej Opiekuńczej u Sióstr Zmartwychwstanek. W styczniu 1945 roku, po przesunięciu się frontu, Ósemka znalazła schronienie w klasztorze paulińskim na "Pokojach Królewskich" razem z grupą tułaczy ze zburzonej stolicy i tam rozpoczęły swój nowicjat. Pełną aprobatę na pozostanie na Jasnej Górze otrzymały od ks. S. Wyszyńskiego w lutym 1945 roku.
Losy po wojnie:
Polonistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W 1948 r. została wraz z Marią Okońską aresztowana na 4 miesiące przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Założycielka Rodziny Rodzin, znana jako "ciocia Lila". Doktor nauk humanistycznych, wieloletni pracownik naukowy PAN.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Publikacje:
Piotr Kordyasz: Obecność, wspomnienia o Cioci Lili, dr Marii Wantowskiej, Warszawa,2002,ISBN 83-917903-0-4.