Maria Uszycka (Uszycka-Jeffery)

Pseudonim:
"Patrycja"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka, sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Stefania z domu Błoniewska
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną była uczennicą Prywatnego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego im. Anieli Wereckiej w Warszawie, które mieściło się przy ul. Foksal. Po zdaniu matury (1937) rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w gmachu przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37.
Nazwisko po mężu, nazwisko konspiracyjne:
Maria Uszycka-Jeffery - wiosną 1943 roku wyszła za mąż za żołnierza brytyjskiego wywiadu MI6 i Armii Krajowej, Ronny’ego Jeffery'a, jednak ze względów bezpieczeństwa ksiądz udzielił im ślubu na nazwiska konspiracyjne Jasińska Maria i Jasiński Stanisław.
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Nowy Świat 30 m. 26
Oddział :
Armia Krajowa - I Obwód Śródmieście - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - sanitariat - punkt sanitarny przy ul. Nowy Świat 30. W pierwszym okresie po wybuchu Powstania Warszawskiego pełniła służbę pod komendą Ernesta Aleksandra Syma ps. dr Tulski u zbiegu ul. Foksal i Nowego Światu, gdzie mieścił się sklep i zakład z kosmetykami, z którego wykorzystywano materiały do produkcji broni i materiałów wybuchowych. Następnie pełniła funkcję sanitariuszki u boku ojca, dr Kazimierza Uszyckiego w punkcie sanitarnym przy Nowym Świecie 30.
Odniesione rany:
Przysypana pod gruzami sklepu/zakładu przy Foksal, wydobyta spod gruzów.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wraz z matką i córeczką wyszła z Warszawy z ludnością cywilną docierając do Radzymina, a następnie do Skierniewic i Wodzisławia. Ze względów bezpieczeństwa posługiwała się kilkoma konspiracyjnymi nazwiskami, mimo tego, udało się jej mężowi odszukać ją listem z ambasady brytyjskiej i poleceniem wyjazdu z okupowanej przez sowietów Polski do Londynu, co też zrobiła.
Losy po wojnie:
Wraz z mężem wyemigrowali do Nowej Zelandii i Australii. Ojcem chrzestnym ich urodzonego po wojnie syna został gen. dywizji Tadeusz Bór-Komorowski, Komendant Główny Armii Krajowej.
Odznaczenia:
Odznaka Pamiątkowa Armii Krajowej - Londyn, 1946, nr leg. 186.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W grudniu 1943 roku urodziła córkę Patrycję, która przez całe Powstanie podczas pełnienia przez Marię Uszycką służby przebywała w schronie pod opieką ciotki Marii.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, zbiory: P/5254, Archiwum Historii Mówionej: relacja Marii Uszyckiej-Jeffery ps. Patrycja, Warszawa, 7 grudnia 2006 roku
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A/5285 (P/5254), dar Marii Uszyckiej-Jeffery

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A/5285 (P/5254), dar Marii Uszyckiej-Jeffery

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A/5285 (P/5254), dar Marii Uszyckiej-Jeffery

Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A/5285 (P/5254), dar Marii Uszyckiej-Jeffery

Nasz newsletter