Pseudonim:
"Filipina"
Data urodzenia:
1912-06-04
Data śmierci:
1998-05-18
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Działalność do 1939 r.:
Od 1933 roku była instruktorką PWK dla hufców szkolnych tej organizacji oraz nauczycielką przysposobienia do obrony kraju w liceach żeńskich w Warszawie oraz miejscowościach pod Warszawą. W październiku 1938 roku została komendantką PWK na powiaty Pułtusk i Maków Mazowiecki oraz nauczycielką przysposobienia do obrony kraju w Państwowym Liceum w Pułtusku.
Wrzesień 1939 i udział w wojnie obronnej:
Wybuch wojny zastał ją w Pułtusku. Otrzymała rozkaz powrotu do Warszawy, a następnie skierowanie do Naczelnej Komendy PWK, skąd odkomenderowano ją do Magazynu Intendentury Obrony Warszawy. Podczas służby w magazynie uległa poparzeniu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
5 listopada 1939 roku podjęła pracę siostry sanitarnej w szpitaliku polowym Centrum Wyszkolenia Instruktorek PWK przy ul. Okopowej. Pracowała tam pod kierunkiem Wandy Szaynakowej, która w grudniu 1939 roku zaproponowała jej wstąpienie do SłużbyZwycięstwu Polski (SZP). Powierzono jej kolportaż tajnej prasy, głównie "Biuletynu Informacyjnego". W czerwcu 1940 roku została zaprzysiężona. Jesienią 1943 roku otrzymała przydział do kadry WSK Warszawa Śródmieście Południe i funkcję komendantki plutonu dziewcząt WSOP "Trefle".
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
na kilka godzin przed wybuchem Powstania otrzymała rozkaz udania się na punkt Al. Niepodległości. Tu zastała 2 studentki nie przeszkolone pod względem wojskowym, ale żaden łącznik do nich nie dotarł.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 100. kompania sztabowa (w okresie konspiracji 101. kompania odwodowa WSOP) - IV pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
7 sierpnia do budynku wdarli się Ukraińcy i wymordowali 28 osób. 3 dziewczyny zdołały się ukryć w piwnicy i w ten sposób uniknęły śmierci. 12 sierpnia 1944 roku wraz z ludnością cywilną zostały ewakuowane do Pruszkowa (Dulag 121). Na granicy Warszawy udało im się zbiec i ukryły się w gliniankach. Następnie zatrzymały się w opuszczonym budynku, gdzie przebywały do 2 września 1944. W stosownej chwili opuściły budynek. Maria udała się do mieszkającej w Pruszkowie rodziny.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny powróciła do zniszczonej Warszawy. Podjęła przerwane na skutek wojny studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej w Warszawie. Magisterium uzyskała na UAM w Poznaniu.
Miejsce śmierci:
Gdańsk
Informacje dodatkowe:
Komendantka plutonu dziewcząt WOSP "Trefle" - do czerwca 1944 r., kiedy to otrzymała rozkaz przekazania funkcji komendantki plutonu Basi Bar.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter