Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1925-08-22
Data śmierci:
1984-00-00
Funkcja:
peżetka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Anna z domu Molęcka
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczennica gimnazjum imienia Aleksandry Piłsudskiej na Żoliborzu
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Zakroczymska 1 m. 16
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - PŻ ("Pomoc Żołnierzowi")
Dzielnica:
Stare Miasto
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy brat Jan Ryszard Sempka „Sztychnicki” (rocznik 1928) dołączył ochotniczo 2.08 do oddziałów kpt. „Gozdawy"
Losy po Powstaniu :
Po upadku Starego Miasta wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
Losy po wojnie :
Po wojnie staraniem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża trafiła do Szwecji, gdzie ukończyła kurs pielęgniarski. W 1946 roku powróciła do Polski.
Losy rodziny :
Drugi z braci - Wacław działał w konspiracji (wspomina o tym Jan Ryszard w swoich relacjach). Podczas Powstania przebywał na terenie Śródmieścia Południe. Zginął podczas akcji 10 września 1944 na pl. Trzech Krzyży. Matka Anna (44 lata), siostra Barbara (12 lat) i siostra Wanda (4 lata) na terenie bocznicy przy Stawkach zostały wyciągnięte przez Niemców z grupy ludności cywilnej wypędzonej ze Starego Miasta i 31 sierpnia 1944 r. zamordowane w rejonie garbarni Pfeiffera przy ul. Okopowej. Jedynie ojciec Józef Sempka uniknął śmierci i obozu, gdyż w chwili wybuchu Powstania przebywał na ul. Złotej i nie zdążył wrócić do domu na Stare Miasto.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarła ok. 1984 roku
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, baza straty.pl - Państwowe Muzeum na Majdanku: Sygnatura: XI-14,k.245/PCK 14. Wymieniana w relacji brata Jana Ryszarda Sempki dla Archiwum Historii Mówionej. Tam również opisane są okoliczności śmierci Wacława.
Uwagi :
Zawód w zapisach PCK: 1) urzędniczka, 2) pielęgniarka
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK -  kartoteka

PCK - kartoteka

PCK -  kartoteka

PCK - kartoteka

PCK -  kartoteka

PCK - kartoteka

PCK -  kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter