Data urodzenia:
1923-09-15
Funkcja:
sanitariuszka i łączniczka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 124 Miejsce: 55
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław Włodzimierz Sawicz - Ludwika z domu Jaworska
Harcerstwo:
Drużynowa 3 "Czerwonej" drużyny Chorągwi Warszawskiej Organizacji Harcerek. Instruktorska harcerskich patroli sanitarnych.
Wykształcenie do 1944 r.:
Maturę uzyskała w 1941 roku na tajnych kompletach w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Po maturze studiowała tajnie medycynę na Uniwersytecie Ziem Zachodnich.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5 Rejon "Gątyń" (Piaseczno) - batalion "Krawiec" - sanitariat.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - batalion "Oaza" (następnie "Ryś") - kompania "Krawiec"
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Szlak bojowy:
Las Kabacki - Lasy Chojnowskie - Wilanów - Sadyba. W połowie sierpnia dostała przydział do służby sanitarnej batalionu "Ryś", którym dowodził Andrzej Czaykowski, ps. "Garda". Szefem służby sanitarnej tego batalionu był dr Zdobysław Czerwiński, ps. "Sławek". Z osób przydzielonych do jego dyspozycji utworzył on trzy patrole liniowe. Wraz z Janiną Kusior ps "Lilka", Maria Baczkowską, ps. "Storczyk" i "Małym" (harcerzem 12-, może 14- letnim, który był noszowym) weszła w skład w patrolu dowodzonego przez "Zosię" Zofię Jastrzębską. Patrol został skierowany do kompanii "Krawiec" dowodzonej przez ppor. Stanisława Milczyńskiego, ps. "Gryf". 27 sierpnia o godzinie 1 w nocy brała udział w ataku na koszary przy ul. Podchorążych. Był to fragment większego natarcia polskiego, którego celem było uzyskanie połączenia dzielnicy z Górnym Czerniakowem.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa w obecności swego ojca lekarza podczas nalotu na Szpital Ujazdowski mieszczący się wówczas przy ul. Chełmskiej 19 (budynek Zgromadzenia Sióstr Rodziny Marii), w którym pełniła służbę sanitarną*
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. A-25
Publikacje:
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej / oprac. Hanna Michalska;PIW 1988. s. 354 - tamże: Sawiczówna Maria
Uwagi:
*Okoliczności śmierci przytaczane za "Słownikiem uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej"oprac. Hanna Michalska, PIW. Przydział podawany w "Słowniku uczestniczek ..." - kompania saperów Pułku AK "Baszta". Inne okoliczności śmierci podawane przez niektóre źródła: "Poszła odwiedzić rannych kolegów, kiedy bomba burząca przeorała budynek od dachu do piwnic wzdłuż jednej z klatek schodowych, odcinając drogę ewakuacji. Następny samolot zrzucił bomby zapalające. Ranni płonęli żywcem lub skakali z okien. Razem z nimi spłonęła odważna i pełna poświęcenia sanitariuszka "Sawa". oraz :
Relacja Marii Radlińskiej z 3 WŻDH:
Wiele danych wskazuje na to, że około 20 sierpnia „Sawa” dołączyła do tzw. oddziału „Grochów”, który składał się głównie z plutonów 686 i 687, aby razem z żołnierzami przeprawić się przez Wisłę. Przeprawą tą, w nocy z 22 na 23 sierpnia, dowodził pchor. „Tomek”. Żołnierze oddziału „Grochów” i inni, którzy przeprawili się przez Wisłę pod dowództwem por. „Wiktora”, weszli w skład batalionu „Ryś” powstającego pod dowództwem rtm. „Gardy”. „Sawa” też została skierowana do rtm. „Gardy”, który stacjonował na ul. Chełmskiej. Dowództwo rejonu Mokotów przygotowywało poważną akcją uderzeniową na koszary DAK przy ulicy Podchorążych. Godzinę „U” [Uderzenie] ustalono na 23.30 dnia 26 sierpnia. Szef służby sanitarnej batalionu „Ryś” Zdobysław Czerwiński — „Sławek”, organizował na przy ulicy Polkowskiej dodatkowe patrole do tej akcji, które miały być przydzielane do poszczególnych kompanii. „Sawa” weszła w skład patrolu Zofii Jastrzębskiej „Zosi”, a patrol ten przydzielono do kompanii „Krawiec” dowodzonej przez por. „Gryfa”. Walki trwały bez wytchnienia już niemal trzy Było wciąż wielu rannych. Lżej rannych opatrywano na miejscu. To właśnie „Sawa” opatrywała ppor. „Andrzeja II”, por. „Lecha” (których po prowizorycznym opatrunku nałożonym przez „Sawę” odniesiono do szpitala! Chełmskiej) i wielu innych rannych z kompanii „Krawiec”. 29 sierpnia pod wieczór, po odparciu ostatniego tego dnia ataku nieprzyjaciela, dowódca batalionu zarządził zluzowanie kompanii „Krawiec” przez kompanią „Granat” jeszcze w ciągu nocy z dwudziestego dziewiątego na trzydziesty. „Sawa” skorzystała z zarządzonego odpoczynku. We wczesnych godzinach rannych 30 sierpnia ‚”Sawa” dostała się na ulicę Morszyńską nr 5/7 do filii szpitala Ujazdowskiego i tam parę chwil rozmawiała z panią Stanisławą Stawską „Stasią”, która z rozmowy tej odniosła wrażenie, że „Sawa” kogoś szukała i bardzo śpieszyła się, aby wrócić w okolice Chełmskiej. „Sawa” przyszła do szpitala Ujazdowskiego na Chełmską 19/21 z dwiema koleżankami — były bardzo zmęczone po akcji na ulicy Podchorążych i korzystając z kilku godzin zwolnienia ze służby chciały się przespać w dyżurce dra Sawicza, który w tym czasie operował rannych w innym budynku. Po południu, po odwiedzeniu rannych miały już wracać do swego punktu, ale ostrzał nasilał się. „Sawa” zawróciła i w drzwiach do szpitala spotkała Halę Brzozowską, której wspomniała, że idzie do swoich chłopców. Jeden z nich leżał z ręką unieruchomioną w szynie. Właśnie wtedy spadły bomby niszcząc tę część szpitala. Pożar ogarnął szczególnie gwałtownie parter budynku, w którym leżeli ciężko ranni. Okna miały kraty, zawaliły się drewniane stropy i klatka schodowa. Dr Sawicz pracujący w innym budynku — ocalał. Zwłoki „Sawy” pozwolił jej matce rozpoznać łańcuszek z medalikiem i wojenny sygnecik z orzełkiem. [źródło: "Pełniąc służbę - z pamiętników i wspomnień harcerek Warszawy 1939-1945" PIW 1983]
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Fot. MPW-zbiory P/7865/13, MPW-IH/1240