Data urodzenia:
1920-10-06
Miejsce urodzenia:
Zamość
Imiona rodziców:
Adam - Jadwiga Malinowska
Wykształcenie:
Przed wojną uczęszczała do Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej w Zamościu (dawna Akademia Zamoyska). Maturę uzyskała w 1939 roku. W 1942 r. przeniosła się do Warszawy i do wybuchu Powstania studiowała polonistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Potem przekwalifikowała się na bibliotekarkę.
Pseudonimy:
"Ada", "Jadwiga"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do Armii Krajowej wprowadzona w 1942 r. przez kpt. Zenona Tarasiewicza "Kłosa". Od września 1942 r. do stycznia 1943 r. była łączniczką w Biurze Studiów Wojskowych Oddziału II (Informacyjno-Wywiadowczy) KG AK, a od lutego 1943 r. do września 1944 r. - etatowym pracownikiem tego biura, referat "Generalna Gubernia", "Rzesza" oraz "Kraje okupowane" (bez frontu wschodniego). W tym referacie opracowywano informacje dotyczące niemieckich wojsk i oddziałów policyjnych stacjonujących na wymienionych terenach. Szefem referatu był kpt. "Kłos", a szefem BSW Oddziału II KG AK - ppłk. "Tytus" Bohdan Zieliński. (z tym ostatnim korespondowała jeszcze wiele lat po wojnie - aż do śmierci).
Oddział:
II Oddział Komendy Głównej Armii Krajowej - archiwum Biura Studiów Wojskowych.
Losy po wojnie:
W okresie 1950-1951, była referentem w Ministerstwie Szkół Wyższych, w latach 1955-1968, była bibliotekarką w Bibliotece Gminnej w Celestynowie. W okresie 1968-1975 pracowała w Bibliotece Powiatowej w Świdrze, natomiast w latach 1975-1979 była zatrudniona w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26.
Odznaczenia:
Za zasługi dla Armii Krajowej została odznaczona m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz odznakami "Akcja Burza" i Weterana Walk o Niepodległość, a za pracę zawodową - Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrną odznaką "Za Zasługi dla Województwa Warszawskiego" oraz odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".
Informacje dodatkowe:
Była żoną porucznika Armii Krajowej Józefa Przegalińskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego.