Maria Niedziałkowska - Korzon

Pseudonim:
„Środa”, „Maria"
Data urodzenia:
1905-11-09
Data śmierci:
1995-12-22
Funkcja:
łączniczka
stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Ostrołęka
Imiona rodziców :
Henryk - Stefania z domu Żbikowska
Nazwisko rodowe:
Niedziałkowska
Wykształcenie :
Ukończyła gimnazjum w Łomży, a następnie studia na Uniwersytecie Warszawskim - kierunek historia (dyplom w 1929 r.)
Praca przed wojną :
Nauczyciel historii. Po studiach od 1929 roku pracowała kolejno w liceach w miejscowościach: Wysokie Mazowieckie, Pyzdry koło Wrześni oraz w liceum w Grodzisku Mazowieckim (do wybuchu wojny w 1939 r.) W okresie międzywojennym zaangażowana była także w pracę społeczną (w Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet [ZPOK] w Grodzisku w latach 1937-1939 w charakterze przewodniczącej) oraz w działalność harcerską (opiekunka drużyny).
Praca w czasie okupacji niemieckiej :
W czasie wojny była oficjalnie zatrudniona jako rejestratorka w Ośrodku Zdrowia przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział II Łączności Technicznej, archiwistka i łączniczka w Dowództwie Wojsk Łączności u ppłk. Jerzego Uszyckiego „Orta”. Do konspiracji wprowadzona wiosną 1941 roku przez Natalię Gede ps. "Kropka" (1909-1945) szafową kancelarii szefa łączności operacyjnej płk. Jerzego Uszyckiego ps. "Ort" w V Oddziale Komendy Głównej ZWZ-AK (aresztowaną przez gestapo 2 lutego 1944 r., więźniarkę Pawiaka i KL Ravensbrück). Do zadań Marii Niedziałkowskiej - Korzon w Oddziale V Dowodzenie i Łączności należały: kolportaż, lokowanie rozmaitych materiałów Dowództwa Łączności, szczególnie instrukcji radiowych przygotowywanych na czas powszechnego powstania. W działaniach tych pomagała jej siostra, Zofia Niedziałkowska, również członek Armii Krajowej. Równolegle do pracy w Wydziale Łączności przez cały okres wojny Maria Niedziałkowska - Korzon pracowała w tajnym nauczaniu.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Muranowska 2

W mieszkaniu zajmowanym od 1942 roku przez Marię Niedziałkowską - Korzonową odbywały się zebrania i prace konspiracyjne. Jak wspominała w swym krótkim życiorysie napisanym po wojnie lokal przy Muranowskiej 2 został zakupiony na potrzeby ZWZ i stanowił lokal kontaktowy ppłk. Jerzego Uszyckiego ps. "Orta" Zamieszkanie w nim zaproponowała Marii Natalia Gede, ps. "Kropka", "Siostra", kierowniczka kancelarii płk. Uszyckiego. Lokal ten był ważnym punktem kontaktowych po wybuchu powstania w getcie w kwietniu i maju 1943 roku. Korzystał z niego mjr/ppłk. Feliks Dzikielewski, cichociemny, zrzucony w Polsce w nocy z 16 na 17 lutego 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Vice”. Po skoku został awansowany na majora i przydzielony do Dowództwa Wojsk Łączności Oddziału V Łączności Komendy Głównej AK jako kierownik Referatu III (wydawanie regulaminów, instrukcji itp.), następnie również (równolegle) jako kierownik Referatu II (dywersja i sabotaż na liniach komunikacyjnych, operacje łączności i plany na okres powstania powszechnego), a od listopada 1943 roku p.o. szefa sztabu Oddziału.

Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Po wybuchu Powstania odnalazła w gmachu Sądów przy ul. Ogrodowej ppłk. Jerzego Oktawiusza Uszyckiego ps. "Ort"

Ppłk. Ort" kazał jej przejść przez teren getta na ul. Muranowską i tam oczekiwać na dalsze instrukcje

Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność)
Szlak bojowy:
Wola - przejście przez Muranów i Stawki (12.08.1944) - Stare Miasto (do 2.09.1944)
Losy po Powstaniu:
Po upadku dzielnicy opuściła Stare Miasto z ludnością cywilną. Po dobie spędzonej w obozie przejściowym w Pruszkowie k. Warszawy (Dulag 121), dotarła do Gorzkowic między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową (04.09.1944), a następnie do Łowicza i Zduńskiej Dąbrowy.
Nazwisko po mężu:
I-voto Korzon, II-voto Korkozowicz
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej (Londyn 1975), Medal Wojska po raz 1, 2, 3 i 4 (Londyn, 15.08.1948).
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym, kwatera 17-5-4.
Informacje dodatkowe:
Pochodziła z rodziny inteligenckiej, jej ojciec był urzędnikiem. Brat Henryk Rawicz Niedziałkowski (1898-1990) był uczestnikiem walk 1920 roku, obrońcą Lwowa we wrześniu 1939 roku, dowódcą łączności Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (SBSK) i 3 Dywizji Strzelców Karpackich PSZ. Odznaczony został Orderem Wojennym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski III IV klasy, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino i Medalem Tobruku. Siostra Zofia była członkiem Armii Krajowej. Według rodzinnego przekazu ustnego także I mąż Marii - Zygmunt Korzon brał udział w Powstaniu Warszawskim (brak bliższych danych, obecnie jego nazwisko nie występuje w prowadzonej przez MPW bazie ewidencyjnej uczestników Powstania).
Źródła:
MPW-ankieta, MPW-teczka: Oświadczenie ppłk. Feliksa Dzikielewskiego, b. szefa wyszkolenia w Dowództwie Wojsk Łączności KG AK potwierdzające działalność konspiracyjną Marii Niedziałkowskiej - Korzon - Korkozowicz, ZBoWiD - zaświadczenie dotyczące udziału w ruchu oporu i tajnym nauczaniu, zaliczony okres służby od II 1942, 3 lata i 5 miesięcy oraz tajne nauczanie w dwóch okresach do stycznia 1945. Fotografie i dokumenty udostępnione z archiwum rodzinnego przez p. Dorotę Korkozowicz. Nekrolog prasowy w 20. rocznicę śmierci - GW, 22.12.2015 oraz zdjęcie mogiły: Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - cmentarze.um.warszawa.pl - zostały udostępnione przez p. Jana Wawszczyka - www.facebook.com/groups - Biogramy Powstańców Warszawskich - uzupełnienia.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Niedziałkowska - Korzonowa, II-voto  Korkozowicz. Na fotografii z roku 1931. Fot. ze zbiorów rodzinnych

Maria Niedziałkowska - Korzonowa, II-voto Korkozowicz. Na fotografii z roku 1931. Fot. ze zbiorów rodzinnych

Ze zbiorów rodzinnych, udostępniła córka, p. Dorota Korkozowicz

Ze zbiorów rodzinnych, udostępniła córka, p. Dorota Korkozowicz

Ze zbiorów rodzinnych, udostępniła córka, p. Dorota Korkozowicz

Ze zbiorów rodzinnych, udostępniła córka, p. Dorota Korkozowicz

Ze zbiorów rodzinnych, udostępniła córka, p. Dorota Korkozowicz

Ze zbiorów rodzinnych, udostępniła córka, p. Dorota Korkozowicz

Krzyż Armii Krajowej - legitymacja odznaczeniowa. Ze zbiorów rodzinnych

Krzyż Armii Krajowej - legitymacja odznaczeniowa. Ze zbiorów rodzinnych

Krzyż Armii Krajowej (miniatura). Ze zbiorów rodzinnych

Krzyż Armii Krajowej (miniatura). Ze zbiorów rodzinnych

Legitymacja odznaczeniowa - Medal Wojska. Ze zbiorów rodzinnych

Legitymacja odznaczeniowa - Medal Wojska. Ze zbiorów rodzinnych

Oświadczenie  ppłk. Feliksa Dzikielewskiego, b. szefa wyszkolenia w Dowództwie Wojsk Łączności KG AK potwierdzające działalność konspiracyjną Marii Niedziałkowskiej - Korzon - Korkozowicz, źródło MPW-teczka.

Oświadczenie ppłk. Feliksa Dzikielewskiego, b. szefa wyszkolenia w Dowództwie Wojsk Łączności KG AK potwierdzające działalność konspiracyjną Marii Niedziałkowskiej - Korzon - Korkozowicz, źródło MPW-teczka.

Zaświadczenie ZBoWiD dotyczące udziału w ruchu oporu i tajnym nauczaniu, zaliczony okres służby od II 1942, 3 lata i 5 miesięcy oraz tajne nauczanie w dwóch okresach do stycznia 1945.

Zaświadczenie ZBoWiD dotyczące udziału w ruchu oporu i tajnym nauczaniu, zaliczony okres służby od II 1942, 3 lata i 5 miesięcy oraz tajne nauczanie w dwóch okresach do stycznia 1945.

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - cmentarze.um.warszawa.pl

Nasz newsletter