Pseudonim:
"Beata"
Data urodzenia:
1924-01-12
Data śmierci:
2013-05-21
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców:
Mikołaj Szemiot - Hanna
Nazwisko panieńskie:
Maria Szemiot
Wykształcenie:
Naukę rozpoczęła we Francji, gdzie służbowo przebywał ojciec, a kontynuowała u sióstr Urszulanek w Gdyni. Podczas okupacji podjęła naukę w Szkole Pielęgniarskiej Czerwonego Krzyża przy ulicy Smolnej w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od początku 1942 r.
Adres w czasie okupacji:
Warszawa ul. 6 sierpnia 23 m 10.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - batalion "Zaremba"-"Piorun" - Szpital Polowy ul. Wspólna 50
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Trafiła do obozu pracy w Niemczech w Ufastadt k. Babelsberg. Wyzwolona przez Armię Czerwoną.
Losy po wojnie:
Powróciła do Polski. Przeprowadziła się do Włocławka, gdzie mieszkała jej rodzina. We Włocławku pracowała jako pielęgniarka.
Odznaczenia:
28 stycznia 1986 r. uhonorowana odznaczeniem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za pomoc w czasie II wojny światowej Alicji Margulies z d. Appel ( rocznik1928 ) : Żydówce ukrywającej się pod nazwiskiem Zawadzka. W chwili największego zagrożenia ukryła ją w pokoju, który wynajmowała w Warszawie, następnie znalazła jej pracę i mieszkanie. Alicja przeżyła wojnę. W latach 50. wyemigrowała do Izraela.
Informacje dodatkowe:
Córka oficera Marynarki Wojennej Mikołaja Szemiota. Jej wujem był generał Eugeniusz de Henning-Michaelis - pierwszy w Polsce Minister Spraw Wojskowych.Drugi wuj - Jan Meissner przed wojną był honorowym prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża. Babka Marii była dyrektorką działu ogłoszeń „Kuriera Warszawskiego”. Przed wojną rodzina zamieszkiwała w Gdyni.
Miejsce pochówku:
Warszawa. Msza pogrzebowa w Kościele Św. Jakuba Apostoła przy ul. Mehoffera 4 (Tarchomin) - 27 maja 2013 r. o godz.13.00.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter