Data urodzenia:
1899-01-27
Miejsce urodzenia:
Lublin
Wykształcenie i praca zawodowa do 1939 r.:
Po ukończeniu Gimnazjum Realnego w Lublinie pracowała przez jakiś czas na poczcie. Około roku 1920 wstąpiła do warszawskiej Szkoły Dramatycznej. Jeszcze przed jej ukończeniem debiutowała w 1922 r. w Teatrze Polskim. W kolejnych sezonach grała m.in. w Teatrze Narodowym, Teatrze Nowym, oraz na scenach TKKT. Zyskała uznanie jako ceniona aktorka dramatyczna. Równocześnie od połowy lat 20. związana także z filmem, do wybuchu wojny wystąpiła w 13 obrazach, m.in. w: "O czym się nie mówi" (1924), "Iwonka" (1925), "Trędowata" (1926), "Tajemnica starego rodu" (1928), "Co mój mąż robi w nocy?" (1934), "Pieśniarz Warszawy" (1934), "Druga młodość" (1938), "Moi rodzice rozwodzą się" (1938). Była aktorką o oryginalnej urodzie i świetnej prezencji. Na scenie i dużym ekranie występowała z największymi gwiazdami lat 30. m.in Jadwigą Smosarską, Kazimierzem Junoszą-Stępowskim i Eugeniuszem Bodo.
Okres okupacji niemieckiej 1939-1944:
W latach okupacji niemieckiej nie występowała w jawnych teatrach. Pracowała jako kelnerka, jako kelnerka w kawiarni "U Aktorek". Jako łączniczka była związana z Armią Krajową.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 1. kompania (dawny pluton 1114)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
W 1945 r. powróciła do Warszawy, gdzie kontynuowała karierę występując w teatrach stołecznych. Jej największe role to: Hania w "Głupim Jakubie" Tadeusza Rittnera, Lady Mildford w "Intrydze i miłości" Intryga i miłość (tytuł oryginalny Kabale und Liebe) – tragedia mieszczańska niemieckiego dramaturga Friedricha Schillera Schillera, Maria Stuart w dramacie Juliusza Słowackiego, Panowa w "Lubow Jarowaji" Konstantina Treniewa, Wąsowska w adaptacji "Lalki" Bolesława Prusa, Berta w "Niemcach" Leona Kruczkowskiego. Na dużym ekranie po wojnie pojawiła się tylko raz, grając matkę Fryderyka w "Miłości Chopina" (1951).
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal X-Lecia Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 236-IV-24
Źródła:
MPW-baza uczestników PW,
nekrolog (1959). Prezentowane w biogramie fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych p. Renaty Mieszkowskiej z Gorczyńskich, skany wykonano w Archiwum MPW. Odznaczenia wymienione na podstawie nekrologu z roku 1959.