Data urodzenia:
1926-09-05
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Imiona rodziców:
Wincenty - Irena z domu Płoska
1939 rok :
Od lipca 1939 roku wychowywała się w Warszawie u
Stanisława Płoskiego (brata jej matki Ireny), który stał się jej prawnym opiekunem po śmierci obojga rodziców. Podczas obrony Warszawy razem z babcią ucieka z Bielan do Miejskiego Domu Kobiety przy ul. Leszno, gdzie pozostają do kapitulacji Warszawy. Po zakończeniu działań powracają na ul. Kleczewską 51.
Wykształcenie do 1944 r. :
W trakcie okupacji ukończyła Szkołę Powszechną na Bielanach. Następnie kontynuowała naukę w Szkole Sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu przy ul. Krasińskiego 31 (lata 1941-1944).
Udział w konspiracji 1939-1944:
W początkowym okresie wojny była nigdzie nie przydzielonym łącznikiem między mieszkaniem Zofii Prauss na ul. Żurawiej i Miejskim Domem Kobiety na ul. Leszno. Od 1942 roku należała do Szarych Szeregów (zaprzysiężona formalnie w maju 1943 roku). Regularne zbiórki harcerskie i szkolenia odbywały się od jesieni 1942 roku w Domu Inwalidy przy ul. Lipińskiej. Ćwiczenia i szkolenia terenowe odbywały się na Wawrzyszewie, w Lasku Bielańskim, w Miłosnej pod Warszawą np. warty nocne, alarmy. Maria Garbowska odbyła przeszkolenie na kursie pielęgniarskim ze specjalizacją sanitariuszki patrolowej. W Domu Inwalidy przy ul. Lipińskiej 8 mieścił się punkt RGO. Maria pracowała więc również społecznie przy organizowaniu imprez na rzecz sierot i inwalidów. Jej koleżankami z drużyny były koleżanki szkolne: Danuta Lesser (zginęła po wojnie w wypadku samochodowym), Natalia Olędzka, Alicja Mikosz, Maria Szymańska. Zastępową była Maria Dębowska „Marta”, drużynową Janina Chełmińska ps. Inka. W Domu Inwalidy pracowali także koledzy: Kazimierz Kraków, Maciej Maciejewski (poległ),Wiesław Nowak, Bohdan Taros, Hubert Karney, Jerzy Stańczyk (poległ w Kampinosie), Andrzej Wysocki inni.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Kleczewska 51 (Bielany)
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Punkt Opatrunkowy nr 203 ul. Kasprowicza - "Nasz Dom" pl. Konfederacji 42/44 (al. Zjednoczenia). Komendantem szpitala był dr Mieczysław Czyżewski, szefem sanitarnym dr Mieczysław Pobiega-Pobieżyński, przełożoną sióstr – siostra “Wira”, była również dr Jadwiga Czyżewska.
Szlak bojowy:
Bielany - wymarsz do Kampinosu w nocy z 1 na 2 VIII 1944 - Bielany (od 3 VIII)
Losy po Powstaniu:
2 października 1944 roku została ewakuowana wraz z rannymi i personelem szpitala do Pruszkowa (do obozu przejściowego Dulag 121), skąd z hal kolejowych, wagonami towarowymi przewieziono wszystkich do Koniecpola. Z Koniecpola przewieziono rannych i personel furmankami do Irządz, a potem do Witowa. W Witowie zaczęły interesować się grupą z Warszawy władze niemieckie. Wówczas kierownictwo szpitala zadecydowało, by wszyscy, którzy mają szanse odnalezienia rodziny i zatrzymania się z dala od Witowa powinni wyjechać. Około 10 października 1944 roku Maria Garbowska razem z Danutą Lesser wyjechały do Koniecpola, a stamtąd na dachu pociągu osobowego do Częstochowy. W Częstochowie dziewczęta chciały zatrzymać się u Sióstr Zmartwychwstanek, ale przebywało już tam tak dużo osób, że nie mogły u sióstr pozostać. Pojechały więc dalej do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie Danka pozostała u rodziny, ja Maria po skontaktowaniu się z ciotką po kilku dniach została zabrana przez wuja Stefana Garbowskiego, który w październik 1944 zorganizował dla niej przejście przez “zieloną granicę” do wsi Janów, 20 km od Piotrkowa. Wieś Janów administracyjnie należała wtedy do III Rzeszy.
Okres od jesieni 1944 do wyzwolenia w 1945 r. :
Pod koniec listopada 1944 we wsi Janów zjawili się niemieccy żandarmi i aresztowano wuja Stefana Garbowskiego (już nie powrócił - zginął w Radogoszczy) oraz aresztowano Marię. Dom został poddany kilkugodzinnej rewizji, podczas której Maria Garbowska była zamknięta w piwnicy. W czasie rewizji znaleziono jej dokumenty i opaskę powstańczą. Po rewizji zabrano wuja i Marię na posterunek żandarmerii do Grocholic, 7 km od Janowa. Wuja już więcej nie zobaczyła. Była dwukrotnie przesłuchiwana, postawiono jej zarzut prowadzenia wrogiej działalności, nielegalne przejście granicy, żądano podania kontaktów. Planowano wywiezienie jej do Niemiec, ale po usilnych staraniach ciotki u burmistrza niemieckiego zwolniono Marię do pracy i pomocy w gospodarstwie rolnym w Janowie. Jednocześnie zalecono załatwienie zezwolenia na pobyt w III Rzeszy i do czasu uzyskania dokumentów cotygodniowe meldowanie się u komisarza niemieckiego. Tak doczekała 17 stycznia 1945 r.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu pozostała na wsi, a od lutego 1945 roku aż do wakacji na prośbą sołtysa uczyła tamtejsze dzieci. Po wakacjach wyjechała we wrześniu 1945 roku do przyjaciółki ciotki do Łodzi. W Łodzi rozpoczęła pracę w Sądzie Apelacyjnym, który po wojnie z racji zniszczenia Warszawy ulokował się w Łodzi), jednocześnie uczyła się. W czerwcu 1946 roku ukończyła IV-klasę gimnazjum i zdała tzw. „małą maturę”. We wrześniu 1946 roku powróciła do Warszawy, gdzie otrzymała wsparcie i utrzymanie od
wuja - Stanisława Płoskiego (1899-1966), wiceprezesa Rady Naczelnej ZBOWiD, od 1945 roku wicedyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, a od września 1946 r. jego dyrektora (placówka ta, powołana do życia jeszcze w 1944 r. z inicjatywy dwojga literatów Boguszewskiej i Kornackiego, miała po niszczącym kataklizmie wojny i okupacji gromadzić wszelkie dokumenty dotyczące przeszłości narodowej. W rezultacie Instytut Pamięci Narodowej został z początkiem 1948 r. przemianowany na Instytut Historii Najnowszej). W tym okresie Maria Garbowska kontynuowała naukę w liceum i nie pracowała. W lipcu 1947 roku wyszyła za mąż. W roku 1948 ukończyła szkołę średnią i otrzymała świadectwo dojrzałości, a w lipcu 1948 roku urodziła córkę. Do 1950 roku zajmowała się dzieckiem. W 1950 roku pracowała przez 3 miesiące w Prezydium Rady Ministrów. W czerwcu wyjechała z Warszawy do Krakowa, gdzie jej mąż kontynuował studia i był asystentem na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1952 roku urodziła drugą córkę. W roku 1954 powróciła z rodziną do Warszawy. Do 1957 roku była na utrzymaniu męża i zajmowała się wyłącznie dziećmi i domem. Od 1957 roku podjęła pracę z mężem, początkowo jako asystentka, a później od 1962 roku, po egzaminie jako artystka estradowa - specjalność iluzjonistka. Od października 1964 roku pracowała na etacie w RSW „Prasa Książka-Ruch” w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym, później w Krajowej Agencji Wydawniczej i równocześnie pracowała w „Estradzie”. W październiku 1981 ze względu na zły stan zdrowia przeszła na wcześniejszą emeryturę. Należała do Stowarzyszenia Środowiska Żołnierzy AK „Żywiciel", Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) w Kraju, Oddział w Warszawie, Związku Inwalidów Wojennych oraz do ZBoWiDu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Medal za Warszawę 1939 - 1945, Krzyż Partyzancki. Odznaka Weterana Walk o Niepodległość (1995), Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza”, Odznaka Pamiątkowa „Syn Pułku„(1989), Odznaka Środowiska Żołnierzy 8 DP AK im. Romualda Traugutta ”Żywiciel", Krzyż Za Zasługi dla ZHP, z Rozetą i Mieczami.
Awanse:
W 2000 roku awansowana do stopnia podporucznika WP, w 2003 r. mianowana na stopień porucznika.
Nazwisko po mężu:
Maria Kieres - w 1947 roku wyszła za mąż za Władysława Kieresa.
Miejsce pochówku:
Cmentarz "Stary" Parafii Św. Katarzyny na Służewie - ul. Fosa 17,
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-ankieta, informacje uzupełniające, fotografie, kopie dokumentów oraz
tekst wspomnień z okresu Powstania Warszawskiego (Enc. Medyków PW) udostępniła p. Joanna Kozłowska, córka p. Marii Garbowskiej - Kieres. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w październiku 2021 r.