Data urodzenia:
1925-02-15
Numer legitymacji AK:
661 / 456
Pseudonimy:
"Maria", "Magdalena", "Marysia"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Janina
Wykształcenie do 1944 r.:
W czasie okupacji studiowała tajnie polonistykę.
Oddział:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - kompania "Habdank" - poczet
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel i Stalagu VI C Oberlangen. Po wyzwoleniu obozu przez wojska alianckie znalazła się w Pierwszej Dywizji Pancernej generała Maczka. Z polskiej gazety dowiedziała się o działającej w Warszawie Szkole Dramatycznej.
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju wstąpiła do prywatnej szkoły aktorskiej prowadzonej przez Janusza Strachockiego. Studiowała na roku m.in. z Tadeuszem Janczarem, Józefem Nalberczakiem i Ryszardem Pietruskim, za którego wkrótce wyszła za mąż. W 1947 roku za namową Janusza Strachockiego, którego minowano dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza, wyjechała do Olsztyna. Tam zadebiutowała na scenie. Później grała w teatrach Kielc, Szczecina i Białegostoku. Od połowy lat pięćdziesiątych aż do przejścia na emeryturę występowała w Warszawie. Karierę aktorską zakończyła w 1981 roku. Działała w „Solidarności” oraz w Prymasowskim Społecznym Komitecie Pomocy Rodzinom Więzionych, m.in. przygotowując paczki dla rodzin internowanych działaczy. Podczas Mszy Świętych za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki czytała poezję. Zaprzyjaźniona z ks. Jerzym Popiełuszką. Byłarównież redaktorem w wydawnictwie „Michalineum”. W 1996 roku zamieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. W 2002 roku przeniosła się do Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Legionowie.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych,Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, War Medal (Anglia) oraz Zasłużony Działacz Kultury (1966) i Zasłużony dla Teatru Polskiego w Warszawie (1977)
Miejsce śmierci:
Legionowo
Miejsce pochówku:
Pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Nazwisko po mężu:
I -voto Pietruska, II - voto Homerska
Publikacje:
Witold Sadowy, Pożegnania. Maria Homerska, „Biuletyn Informacyjny ZASP” 2010 nr 17