Data urodzenia:
1926-03-25
Funkcja:
sanitariuszka i łączniczka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jerzy - Janina z domu Nowakowska
Wykształcenie do 1944 r. :
Ukończyła Prywatną Szkołę Powszechną im. Leonii Rudzkiej w Warszawie, a następnie kontynuowała naukę w Państwowym Gimnazjum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej (w czasie okupacji niemieckiej nauka odbywała się w ramach tajnego nauczania). Maturę zdała w maju 1944 roku.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ją na Placu Żelaznej Bramy. Zaprzysiężona 2 sierpnia 1944 r. podczas przysięgi grupowej odbywającej się w czasie uroczystego nabożeństwa odprawionego w piwnicy domu przy ul. Chmielnej (prawdopodobnie pod numerem Chmielna 70) - na terenie zgrupowania "Gurt". Otrzymała wówczas opaskę powstańczą.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód „Radwan” (Śródmieście) - zgrupowanie „Chrobry II” - I batalion „Lecha Żelaznego” - 1. kompania „Warszawianka” - 1. pluton. Na krótko oddelegowana do 1. kompanii porucznika ”Poraja" (por. Tadeusza Gruszczyńskiego) w zgrupowaniu "Gurt". Funkcję łączniczki i sanitariuszki pełniła do 2 października 1944 r.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - brała udział w walkach w rejonie ulic: Żelazna, Śliska, Towarowa, Waliców oraz krótko na terenie działań Zgrupowania "Gurt"
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie, skąd została skierowana transportem kolejowym do Niemiec. Po drodze, we Włoszczowej udało jej się zbiec z transportu. Przebywała w Częstochowie, Radomiu i okolicach. Po zakończeniu działań wojennych powróciła do Warszawy.
Losy po wojnie:
Na jesieni 1945 roku rozpoczęła studia farmaceutyczne na uniwersytecie w Poznaniu. Dyplom otrzymała w 1950 roku. Z nakazu pracy skierowana została do Bydgoszczy, z którą związała resztę życia. W 1950 roku wyszła za mąż, urodziła dwóch synów. W 1970 roku ponownie wyszła za mąż. Od 1950 do 1987 roku pracowała w bydgoskich aptekach jako mgr farmacji, początkowo na stanowisku asystenta, a w późniejszym okresie na stanowisku kierownika apteki. W sierpniu 1980 roku była inicjatorką powstania NSZZ „Solidarność” w przedsiębiorstwie farmaceutycznym „Cefarm„ w Bydgoszczy. Do ogłoszenia staniu wojennego działała w Komisji Zakładowej ”Solidarności", a po 13.12.1981 roku w jej strukturach podziemnych. O uprawnienia kombatanckie zaczęła starać się dopiero w wolnej Polsce po 1991 roku - wcześniej do ZBoWiD-u nie chciała należeć. Od 1987 roku jest na emeryturze.
Nazwisko po mężu:
I-voto- ..., II - voto: Maria Kucenty
Miejsce pochówku :
Bydgoszcz, Cmentarz Komunalny przy ul. Wiślanej, Sektor 11D/2/7
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - MPW-teczka: materiały do Słownika Uczestników PW w zasobie Pokoju Kombatanta MPW, w tym kopie zaświadczenia Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, kopia legitymacji UdsKiOR - zaliczony okres służby VIII - IX 1944 Armia Krajowa - Powstanie Warszawskie. Oświadczenia świadków:
Krystyna Kawalec „Dzidka” (w czasie Powstania Warszawskiego
Czarnecka ) oraz
Czesława Stawarska - Wodyńska ps. Cenia. Życiorys autorstwa M. Kucentyz 10.08.1991 (kopia w teczce osobowej - Pokój Kombatanta MPW). Zweryfikowana także przez Komisję ds. Kombatanckich ŚZŻAK Oddział w Bydgoszczy. Informację o śmierci przekazał do Działu Kombatanta wnuk Pani Marii.
Archiwum Historii Mówionej: