Pseudonim:
"Stanisława"
Data urodzenia:
1914-05-02
Data śmierci:
2009-12-28
Funkcja:
magazynierka WSK
stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Tambow (ros. Тамбов) - Rosja
Imiona rodziców:
Tadeusz - Zofia z domu Kosacka
Nazwisko panieńskie :
Maria Jastrzębska
Nazwisko po mężu :
Dmowska - 11 lipca 1937 roku wyszła za mąż za Zbigniewa Jana Dmowskiego, ur. 1914, syna Lucjana Telesfora Dmowskiego i Janiny z Majewskich. Ślub odbył się w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu przy ul. Hozjusza 2.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Plac Inwalidów 8 m. 12
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1943 roku, kiedy to nawiązała kontakt z Wandą Krajewską ps. „Roma" (1899-1979). Zaprzysiężona w maju 1944 roku w mieszkaniu prywatnym - II Obwód ”Żywiciel„ (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kwatermistrzostwo, bezpośredni dowódca: mjr Stanisław Stefański ps. "Szachista", "Ślązak"
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kwatermistrzostwo - magazyn wojskowy na Placu Wilsona, służba od 1 VIII do 30 IX 1944
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal za Warszawę 1939-1945, Krzyż Partyzancki. W 1990 roku przedstawiona do odznaczenia Warszawskim Krzyżem Powstańczym (uzasadnienie wniosku >>) - numer krzyża WKP - 21-90-3-K, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość (1995). Pozostałe odznaczenia: Honorowa Odznaka Ligii Kobiet, Złota Odznaka „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”, Odznaka Zasłużonego dla KWK „Marcel" (Radlin, 1975 r.)
Awanse :
17 listopada 2000 roku mianowana podporucznikiem, 12 marca 2003 roku awansowana do stopnia porucznika WP (w stanie spoczynku)
Losy po wojnie:
Ostatnie lata życia spędziła w Domu Opieki. Brak bliższych danych
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Była córką gen. Tadeusza Stanisława Floriana Jastrzębskiego, pseud. „Jabłoński”, „Jabłonowski”, „Powała”, „Jatelnicki” (ur. 28 października 1877 w Markowicach w pow. zasławskim), inżyniera, pułkownika artylerii Armii Imperium Rosyjskiego, generała brygady Wojska Polskiego, szefa sztabu Komendy Głównej Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, komendanta głównego Narodowych Sił Zbrojnych, odznaczonego Orderem Virtuti Militari. W czasie okupacji niemieckiej gen. Jastrzębski związał się z konspiracją obozu narodowego. Początkowo objął funkcję I zastępcy komendanta głównego – szefa sztabu w KG Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Po powstaniu Narodowych Sił Zbrojnych we wrześniu 1942 wszedł w skład – wraz z gen. bryg. w stanie spoczynku Mieczysławem Poniatowskim, pseud. „Kruk”, „Krukowski”, i gen. bryg. w stanie spoczynku Józefem Plisowskim, pseud. „Znicz” – Komisji Weryfikacyjnej NSZ (zwanej też komisją trzech generałów). 24 lipca 1944 Rada Polityczna NSZ powołała go na stanowisko komendanta głównego NSZ, które sprawował do wybuchu powstania warszawskiego. Okres walk powstańczych przetrwał w mieście. Po wojnie, będąc na emeryturze, pracował w Urzędzie Patentowym RP, a także wykładał na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Zmarł 29 września 1949 w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Oprócz Marii, gen. Tadeusz Jastrzębski i Zofia Jastrzębska z Kosackich mieli drugą córkę - Irenę (1909-1993). Po Powstaniu Irena została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie przebywała do wyzwolenia w maju 1945 r.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Fundacja im. gen. Elżbiety Zawackiej, teczka osobowa: Maria Dmowska z domu Jastrzębska ps. "Stanisława" tamże: oświadczenia świadków: Marii z Kiedrzyńskich Szeniec i Zdzisława Frankowskiego. Dostęp on-line: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, kpbc.umk.pl; MPW-kontakt - uzupełnienie przekazane za pośrednictwem Działu Obsługi Ekspozycji, w tym zdjęcie mogiły śp. Marii Dmowskiej. Autor zdjęcia nieznany
Uwagi :
ppor. rez. art. Zbigniew Dmowski ur. 1914-02-12 w Warszawie, oficer 14 dywizji artylerii konnej, uczestnik kampanii wrześniowej, przebywał w niewoli niemieckiej w Oflag VII A Murnau i Oflagu VII - C na zamku w Laufen w Bawarii. Nr jeńca 32470 (dane za: PCK, Wojskowym Biurem Badań Historycznych - baza straty.pl)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot.  autor nieznany, przekaz zdjęcia za pośrednictwem Działu Obsługi Ekspozycji

Fot. autor nieznany, przekaz zdjęcia za pośrednictwem Działu Obsługi Ekspozycji

Skan - materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW, kwerenda AAN

Skan - materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW, kwerenda AAN

Skan - materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW, kwerenda AAN

Skan - materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW, kwerenda AAN

Nasz newsletter