Pseudonim:
"Scarlet"
Data urodzenia:
1915-09-04
Data śmierci:
2019-02-06
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Antonina
Wykształcenie :
Przed wojną studentka Szkoły Głównej Służby Zagranicznej.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od maja 1942 roku - członek NOW - AK.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Gustaw - Harnaś" - kompania "Genowefa"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Zbiegła z pociągu w czasie transportu do obozu koncentracyjnego.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Nazwisko po mężu :
Klimaszewska
Miejsce pochówku :
Podkowa Leśna
Informacje dodatkowe:
Jej rodzina mieszkała w majątku koło Kolna w Łomżyńskiem. Pani Klimaszewska była najstarszą, czynną do 2018 roku, brydżystką. Wśród jej partnerów od kart był lekarz marszałka Józefa Piłsudskiego.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog prasowy - GW, data emisji 07.02.2019, nekrolog na dane Maria Klimaszewska. Powojenna fotografia portretowa została udostępniona dzięki uprzejmości Środowiska b. żołnierzy batalionów "Gustaw"-"Harnaś". Fot. z roku 2018 - materiały prasowe: © Agencja Gazeta, dostęp: Maria-Klimaszewska.jpg . Informacje środowiska b. żołnierzy bat. "Gustaw" - "Harnaś". Fotografia z Powstania Warszawskiego: wykonana we wrześniu 1944 roku - patrol sanitarny kompanii „Genowefa” na ul. Czackiego. Widoczne na zdjęciu od lewej: z noszami Teresa Choynowska „Foka„ i Maria Choynowska - Klimaszewska ”Scarlett”, w trzecim rzędzie w sukience w kratę Jadwiga Pryba, po wojnie Kessler, ps. „Wisia". Reszta osób obecnie nierozpoznana. Fot. udostępniona przez środowisko żołnierzy batalionów „Gustaw„ - ”Harnaś”
Publikacje:
Artykuł Jerzego Osowskiegi"102-letnia brydżystka. "Raz grałam z jednym panem, nagle spuścił głowę, patrzę, a on nie żyje" GW, 12 maja 2018
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego wykonana we wrześniu 1944 roku - patrol sanitarny kompanii „Genowefa” na ul. Czackiego. Widoczne na zdjęciu od lewej: z noszami Teresa Choynowska „Foka„ i Maria Choynowska - Klimaszewska ”Scarlett”, w trzecim rzędzie w sukience w kratę  Jadwiga Pryba, po wojnie Kessler, ps. „Wisia". Reszta osób obecnie nierozpoznana. Fot. udostępniona przez środowisko żołnierzy batalionów „Gustaw„ - ”Harnaś”

Fotografia z Powstania Warszawskiego wykonana we wrześniu 1944 roku - patrol sanitarny kompanii „Genowefa” na ul. Czackiego. Widoczne na zdjęciu od lewej: z noszami Teresa Choynowska „Foka„ i Maria Choynowska - Klimaszewska ”Scarlett”, w trzecim rzędzie w sukience w kratę Jadwiga Pryba, po wojnie Kessler, ps. „Wisia". Reszta osób obecnie nierozpoznana. Fot. udostępniona przez środowisko żołnierzy batalionów „Gustaw„ - ”Harnaś”

Maria Choynowska - Klimaszewska ps. "Scarlet" (1915-2019).  Powojenna fotografia portretowa udostępniona przez Środowisko b. żołnierzy batalionów  "Gustaw"-"Harnaś"

Maria Choynowska - Klimaszewska ps. "Scarlet" (1915-2019). Powojenna fotografia portretowa udostępniona przez Środowisko b. żołnierzy batalionów "Gustaw"-"Harnaś"

Fot. materiały prasowe - © Agencja Gazeta,  dostęp: http://bi.gazeta.pl/im/8c/4c/16/z23383436V,Maria-Klimaszewska.jpg

Fot. materiały prasowe - © Agencja Gazeta, dostęp: http://bi.gazeta.pl/im/8c/4c/16/z23383436V,Maria-Klimaszewska.jpg

Nasz newsletter