Pseudonim:
"Majster"
Data urodzenia:
1930-01-03
Data śmierci:
2021-10-29
Funkcja:
-
Imiona rodziców:
Wiktor - Janina z domi Chrostowska
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - Grupa Bojowa "Krybar"
Szlak bojowy:
Powiśle
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego ojciec Wiktor Szandorowski „Szpak” - podpułkownik pilot Wojska Polskiego, stał na czele Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych i był dyrektorem nauk w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Pełnił też inne odpowiedzialne funkcje w organach centralnych polskiego lotnictwa. Po kampanii wrześniowej 1939 roku przeszedł do konspiracji pod pseudonimem "Adam Szpak". W Armii Krajowej w stopniu pułkownika. Po klęsce Powstania przebywał w obozach jenieckich, m. in. w Lubece. 2 maja 1945 roku został uwolniony przez oddziały brytyjskie. Zmarł 28 grudnia 1948 roku w Bad Rehburg. W Powstaniu wzięły udział także dwie siostry Marka: Eliza Szandorowska, ps. "Mysikrólik" brała udział w Powstaniu na Starym Mieście, a Teresa Szandorowska, ps. "Teresa" w Śródmieściu.
Miejsce pochówku :
Cmentarz w Gdańsku-Oliwie, uroczystość pogrzebowa w dn. 6.11.2021 r.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-zbiory: P/2115: Relacja dotycząca Powstania Warszawskiego „Jak prawdopodobnie doszło do zestrzelenia niemieckiego nurkowca nad Powiślem w czasie Powstania Warszawskiego” autorstwa Marka Szandorowskiego, P/8997/18 oraz P/9319/19: "Warszawska ulica jaką pamiętam z czasów wojny (1943)", "Wojenne życiorysy", "Migawki czasu Powstania Warszawskiego", "Mało znane epizody z Powstania Warszawskiego" i materiały biograficzne dotyczące ojca ofiarodawcy - Wiktora Szandorowskiego podzielone na pięć części zatytułowanych: "Rosja", "Polska międzywojenna", "Wojna i okupacja", "Niewola, wyzwolenie i śmierć", "Pamiątki".
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ul. Warecka, widok w kierunku Nowego Światu. Na pierwszym planie grupa powstańców idących środkiem ulicy.  Po prawej budynki Warecka 3 i Warecka 1 (róg Nowy Świat 51), po lewej zabudowania na tyłach kamienicy Mikulskiego przy Nowym Świecie 53. W tle ruiny kamienic przy ul. Ordynackiej. Według identyfikacji dokonanej przez p. Marka Szandorowskiego chłopiec idący z prawej strony to on. Autorem zdjęcia jest Tadeusz Bukowski "Bończa". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/11989

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ul. Warecka, widok w kierunku Nowego Światu. Na pierwszym planie grupa powstańców idących środkiem ulicy. Po prawej budynki Warecka 3 i Warecka 1 (róg Nowy Świat 51), po lewej zabudowania na tyłach kamienicy Mikulskiego przy Nowym Świecie 53. W tle ruiny kamienic przy ul. Ordynackiej. Według identyfikacji dokonanej przez p. Marka Szandorowskiego chłopiec idący z prawej strony to on. Autorem zdjęcia jest Tadeusz Bukowski "Bończa". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/11989

Marek Szandorowski. Fot.  www.banwar1944.eu

Marek Szandorowski. Fot. www.banwar1944.eu

Nasz newsletter