Pseudonim:
„Myszka”. „Lusia"
Data urodzenia:
1912-12-12
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 111 Miejsce: 61
Pseudonimy:
"Myszka", "Lusia"
Miejsce urodzenia:
Padew Narodowa koło Mielca
Imiona rodziców:
Maciej - Rozalia z domu Pazdro
Wykształcenie i działalność harcerska:
Ukończyła szkołę podstawową w Padwie Narodowej k. Mielca.
W latach 1928-1933 uczęszczała do Seminarium Nauczycielskiego w Ropczycach (matura 1933). Równocześnie działała Sodalicji Mariańskiej i w Związku Harcerstwa Polskiego (drużynowa szkolnej żeńskiej drużyny harcerskiej).
Praca przed wojną i w czasie okupacji niemieckiej:
Pomimo zdania z wyróżnieniem egzaminu maturalnego nie znalazła zatrudnienia w zawodzie nauczycielskim. Podjęła więc pracę jako strażniczka więzienna najpierw w Łęczycy, a później w warszawskim więzieniu na Pawiaku. Podczas wojny od 1940 roku do końca lipca 1944 pracowała jako strażniczka więzienna na kobiecym oddziale Pawiaka, tzw. "Serbii".
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1939 roku bądź stycznia 1940 roku - Służba Zwycięstwu Polski - Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa, przydział: Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy). Łączniczka komórek więziennych Delegatury Rządu oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddz. II. Począwszy od roku 1941 do 1944 przynosiła na Pawiak w każdy piątek komunię świętą (początkowo z kościoła Św. Krzyża, a następnie z kaplicy Sióstr Franciszkanek przy ul. Elektoralnej). Komunikanty przynoszone były w korporale, w medalionie albo emaliowanej, czarnej, damskiej puderniczce. Od 1942 r. była łączniczką wywiadu więziennego Delegatury Rządu na Kraj. Oprócz hostii do więzienia przynosiła tajną prasę, komunikaty radiowe, wiadomości od rodzin i organizacji konsp. Podejmowała najbardziej ryzykowne działania, wynosiła na zewnątrz więzienia grypsy.
Adres przed powstaniem:
Warszawa, Plac Kazimierza Wielkiego 5
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy)
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ
Miejsce śmierci:
Poległa na pl. Kazimierza podczas ostrzału/bombardowania.
Miejsce pochówku:
Pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - aleja 211, rząd 5, grób IV
Odznaczenia:
Pośmiertnie odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari V kl (Nr krzyża 13603), Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem za Zasługi Dla ZHP z Rozetą i Mieczami
Nazwisko po mężu:
Ludwika (Lusia) Uzarówna, po mężu Krysiak - przed wojną wyszła za mąż za Stanisława Krysiaka, aspiranta straży więziennej. Rok później przyszedł na świat ich syn Janusz.
Informacje dodatkowe:
W czasie okupacji współpracowała również z Frontem Wyzwolenia Narodowego. Straciwszy męża i jedyne dziecko żyła sprawami więźniów. Poległa 20 września 1944 r. o godz 6:30 w hali na Placu Kazimierza 20, najprawdopodobniej trafiona niemieckim ciężkim pociskiem moździerzowym.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, arch. Muzeum Pawiaka
Publikacje:
„Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej” / oprac. Hanna Michalska, PIW 1988 str. 220 (Krysiakowa Ludwika), artykuł: ks. Tomasza Lisa „Z Chrystusem w puderniczce" w ”Gość Sandomierski" marzec 2015; ks. Jan Kic: ”Bohaterka Eucharystii na Pawiaku" (1989)