Pseudonim:
"Tulipan"
Data urodzenia:
1930-01-17
Data śmierci:
1992-06-15
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Ludwika
Pseudonimy:
"Tulipan", "Leszek"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - 2. kompania "Szturmowa” - ochotnik
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski
Informacje dodatkowe:
Urodził się i mieszkał na ul. Kościelnej na Nowym Mieście. Jako 13-letni chłopiec w maju 1943 r. w Warszawie wstąpił do Armii Krajowej i w ramach Szarych Szeregów brał czynny udział w działaniach konspiracyjnych w grupie "Zawisza" na Powiślu, zajmując się kolportażem oraz zbieraniem wiadomości o oddziałach niemieckich(tj. miejscu ich pobytu, liczebności, uzbrojeniu i umocnieniach). Działał również w małym sabotażu. W dniu wybuchu Powstania przyłączył się do oddziału saperów sierżantów "Nowaka" i Wanackiego ("Romana"). Brał udział w akcjach na Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW) i szkołę na Rybakach, w ataku na Dworzec Gdański i Pawiak. Ok. 7 sierpnia przydzielony do 2 kampanii szturmowej por. "Wrony" bronił "Pałacu Blanka", Ratusza, Kościoła ss. Kanoniczek, "Reduty Banku Polskiego". Walczył w rejonieulic Długiej, Hotelu Polskiego, Leszna - Przejazdu, Bielańskiej, Pałacu Radziwiłłów. Szczególnie wyróżnił się w walkach w dniach 20-21 sierpnia 1944 r., uniemożliwiając przerwanie przez wojsko nieprzyjacielskie linii obronnej Pałac Radziwiłłów - Plac Teatralny, poprzez udział w zniszczeniu czołgu niemieckiego. Osłaniając grupę saperską, umożliwił założenie ładunków wybuchowych i wysadzenie w Reducie Banku Polskiego. Zginęło wtedy ok. 60 żołnierzy niem. w pełnym ekwipunku bojowym i sprzętem wojskowym. Fakt ten ma potwierdzenie w relacjach dowódczych. Za ten i inne czyny w trakcie Powstania w dniu 28 sierpnia odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie otrzymał: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal za Warszawę, Medal Zwycięstwa i Wolności, Krzyż Powstańczy, Londyński Krzyż Wojska Polskiego, Krzyż Armii Krajowej. Jako młodocianemu przyznano Odznakę "Syna Pułku". Ciężko ranny w rękę i w piersi 30 sierpnia 1944 r.
Leszek Kraska Pseudonim: "Tulipan", "Leszek" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter