Leopold Julian Niżyński

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1892-11-11
Data śmierci:
1945-00-00
Funkcja:
-
Imiona rodziców:
Izydor - Aniela
Okres międzywojenny, służba wojskowa:
Major Wojska Polskiego. Do 1939 roku mieszkał z rodziną w Grodnie. Żonaty z Heleną Agnieszką Niżyńską z domu Donhoffer (1899-1991)
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Żoliborz
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego syn Andrzej Niżyński (1924-2013) był żołnierzem w zgrupowaniu "Żaglowiec" w plutonie łączności. Córka Krystyna Niżyńska "Krysia Zakurzona" była łączniczką w harcerskim patrolu utrzymującym łączność Śródmieścia z Żoliborzem. 6 września została przydzielona do I plutonu „Sad” 2. kompanii „Rudy” batalionu "Zośka" jako sanitariuszka. Pod koniec września 1944 r. została zamordowana przez Niemców w rejonie kościoła św. Wojciecha na Woli.
Losy po Powstaniu i okoliczności śmierci :
W styczniu 1945 roku mjr Leopold Niżyński został aresztowany przez NKWD i zaginął bez wieści.
Miejsce pochówku :
Upamiętniony symbolicznie na grobie rodzinnym Niżyńskich na Starych Powązkach. Na tablicy epitafijnej wyryto: LEOPOLD JULIAN NIŻYŃSKI, major WP i AK, aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 roku zginął bez wieści. Żył 52 lata.
Informacje dodatkowe:
Helena Niżyńska i jej syn Andrzej byli fundatorami dwóch tablic w kościele św. Stanisława na Żoliborzu, poświęconych Leopoldowi i Krystynie Niżyńskim oraz płyty na rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach w Warszawie. W tym grobowcu spoczywa też, zmarła 20 września 1991 roku, Helena Niżyńska.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne, dr Wanda Renik, Powstańcy warszawscy związani z Grodnem,www.pmsgrodno.org
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - cmentarze.um.warszawa.pl

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - cmentarze.um.warszawa.pl

Nasz newsletter