Pseudonim:
"Leon"
Data urodzenia:
1923-11-20
Data śmierci:
2013-03-05
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie:
Matura 1943 r. na tajnych kompletach Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - 1. Szwadron Strzelców Motorowych
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - 1. Szwadron Strzelców Motorowych; następnie w Grupie "Kampinos"
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - Kampinos
Losy po wojnie:
W 1948 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym (sekcja radiotechniki) Politechniki Gdańskiej, a następnie w roku 1950 na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się w roku 1952 u znanego elektronika profesora Janusza Groszkowskiego na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Pionier informatyki w Polsce, projektant i konstruktor pierwszej polskiej maszyny analogowej ARR, pierwszego polskiego komputera XYZ i serii komputerów ZAM, członek-Założyciel Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Był założycielem i przez 20 lat redaktorem naczelnym wydawanego przez NOT miesięcznika „Informatyka”'. Wykształcił wielu konstruktorów i programistów. Od 1972 roku kierował Zespołem Niewidomych Programistów.Dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych PAN (1959-66). Przedstawiciel PAN w International Federation of Information Processing IFIP (1961-86), wiceprezydent IFIP (1961-64).
Odznaczenia:
W roku 1999 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz warszawskie Powązki.
Leon Łukaszewicz Pseudonim: "Leon" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter