Pseudonim:
"Korwin"
Data urodzenia:
1906-02-20
Data śmierci:
1944-08-04
Funkcja:
lekarz
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 136 Miejsce: 41
Stopień:
major służby stałej korpusu sanitarnego
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie i praca zawodowa do 1944 r.:
Ukończył Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W 1924 wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1925 przeniósł się do Szkoły Podchorążych Sanitarnych oraz studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, w 1931 uzyskał dyplom doktora wszech nauk lekarskich. Pracował jako lekarz pułkowy w 48. pułku piechoty w Stanisławowie i w Skałacie. W 1938 został przeniesiony na Oddział Wewnętrzny Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, gdzie pracował pod kierownictwem prof. Aleksandra Byliny. Po zakończeniu działań wojennych, we wrześniu 1939 wrócił do Szpitala Ujazdowskiego, w którym pracował pod kierunkiem dr. Stefana Rudzkiego. W 1941 został asystentem dr. Olgierda Sokołowskiego na Oddziale Gruźliczym Szpitala Wolskiego przy ul. Płockiej 26.
Udział w konspiracji 1939-1944:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - lekarz naczelny Obwodu. Równocześnie uczestniczył w tajnym nauczaniu studentów tajnego Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Ziem Zachodnich.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - I Obwód "Radwan" - lekarz naczelny Obwodu.
Dzielnica:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ w rejonie pl. Dąbrowskiego
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kw. 196 rząd IV, miejsce 5, 6
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, TLW: Lista Lekarzy i Medyków pełniących obowiązki lekarzy w Powstaniu Warszawskim 1944, Kr -Kw
Uwagi:
Spotykane daty śmierci: 2, 4 lub 5 sierpnia 1944. Data śmierci na tablicy epitafijnej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - 4 sierpnia 1944. Wymieniany także wśród lekarzy Szpitala Wolskiego rozstrzelanych w dniu 5 sierpnia 1944 r. tj. wyłączonych z kolumny personelu i chorych prowadzonych na miejsce egzekucji. Byli to: prof. dr Józef Grzybowski, dr Olgierd Sokołowski, dr Kazimierz Drozdowski, dr Leon Kuliszewski, dr Włodzimierz Kmicikiewicz, st. felczer Stanisław Łempicki, inż. Bronisław Kapica i inni. (źródło: Gazeta Lekarska 2007-07/08 - pismo izb lekarskich. Wydawca: Naczelna Rada Lekarska). Według innych relacji poległ podczas niesienia pomocy rannemu powstańcowi w rejonie pl. Dąbrowskiego, ostrzelany z broni pokładowej niemieckiego samolotu bombardującego - porównaj baza Szpitale Polowe 1944. Data śmierci w opracowaniach Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego -2.08.1944 (Lista Lekarzy i Medyków pełniących obowiązki lekarzy w Powstaniu Warszawskim 1944, Kr -Kw)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter