Pseudonim:
"Doktur"
Data urodzenia:
1912-02-09
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Góra Kalwaria
Imiona rodziców:
Wojciech - Katarzyna z domu Białek
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Z zawodu metalowiec. Ukończył pułkową Szkołę Podoficerską w Baranowiczach i kursy rusznikarskie uzyskując stopień kaprala.
Przebieg służby wojskowej do 1939:
W latach 1932-1933 odbył służbę woskową w 78. pułku piechoty w Baranowiczach po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej służył zawodowo w Wojsku Polskim do 1936 r.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Żołnierz 21. pułku piechoty im. Dzieci Warszawy, brał udział w obronie stolicy. Do niewoli nie poszedł.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od listopada 1939 r. wprowadzony przez por. "Kosa" Jana Białka. Po wsypie w 1941 r. zmuszony do ukrywania się. W oddziale 993/W od połowy 1942 r. wprowadzony przez "Zadrę". Początkowo w patrolu "Zadry", a potem w patrolu swego brata Bolesława ps. "Szlak". Uczestnik akcji bojowych: "Leszcz", Kwieciński, "Europejska", Rżewicz, Durrfeld, Heller, odbicie więźniów z Mokotowa, Kwaśniewscy, Kudryński, "Kotara", Uchmański, Zajączkowski, Leitgeber, Kronenberg, Ukraińcy, Kalsteinowie, Świerczewski
Pseudonimy:
"Doktór", "Doktur" - pisownia ta przemiennie pojawia się w różnych publikacjach
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść"
Koncentracja przed godziną "W":
Warszawa, ul. Elektoralna 18 - drukarnia Felicjana Zawadzkiego. W lokalu tym (od lat używanym przez 993/W) oczekiwali od godzin porannych: "Doktur", "Słoń" (Jerzy Szaniawski) i "Pepełek" (Piotr Kowalski), którzy około południa od dowódcy Batalionu Specjalnego mjr. "Okonia" (Alfons Kotowski) dowiedzieli się o wyznaczonej na 17-tą godzinie "W". To dzięki nim rozkaz ten pomiędzy godz. 15:00 a 15:30 dotarł do dowódców plutonów i dowódcy 1. kompanii (dawny "993/W") por. "Porawy" (Stefan Matuszczyk). Wyżej wymieniona trójka miała pomóc por. "Porawie" w przetransportowaniu broni na miejsce koncentracji batalionu, wyznaczone na Cmentarzu Ewangelickim na Woli. Około godz. 16:20 broń (5 pm "Błyskawica") do lokalu dostarczyły dwie nieznane łączniczki. Broń była zakonserwowana. Z braku czasu (40 minut do godziny "W") tylko z dwóch peemów usunięto grubą warstwę smarów doprowadzając je do pełnej wartości bojowej. Wyczyszczone pistolety wzięli por. "Porawa" i "Doktur". Pozostałe peemy mieli nieść "Słoń" i "Pepełek". Gdy ludzie "Porawy" doszli ul. Elektoralną do rogu ul. Solnej na pobliskim pl. Mirowskim wybuchła przedwczesna strzelanina. "Doktur" nie czekając na dyspozycje dowódcy pobiegł z peemem w tamtym kierunku. Po dłuższym oczekiwaniu "Porawa" wysłał "Słonia" na poszukiwanie "Doktura", ten jednak po chwili powrócił sam. "Doktur" zaginął i do dzisiaj jego ostatnie chwile nie są znane.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W tym samym oddziale walczyli jego dwaj bracia: Bolesław ps. "Szlak" i Stanisław ps. "Burza".
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy (1944 - pośmiertnie)
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zginął przed godziną "W" w rejonie pl. Mirowskiego w Śródmieściu.
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny w Górze Kalwarii - prawdopodobnie mogiła symboliczna
Leon Bąk Pseudonim: "Doktur" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Cmentarz parafialny w Górze Kalwarii, fot. p. Robert Korczak, UM Góra Kalwaria

Cmentarz parafialny w Górze Kalwarii, fot. p. Robert Korczak, UM Góra Kalwaria

Nasz newsletter