Pseudonim:
"Tomasz"
Data urodzenia:
1916-03-17
Data śmierci:
1948-01-15
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Piotrogród
Imiona rodziców:
Władysław - Paulina z domu Owsiany
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 2. kompania
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ranny w głowę 11.08.1944 r. na ul. Wiejskiej.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - zbiegł z transportu do Niemiec. W styczniu 1945 r. zaczął działać w NSZ-AK, a następnie przeszedł do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, w którym zajmował funkcje: kierownika komórki kolportażu Wydziału Propagandy w KG NSZ-AK, analogiczne stanowisko w KG NZW, szefa łączności, kierownika komórki personalnej Oddziału I Organizacyjnego KG NZW, p.o. szefa Oddziału I Organizacyjnego KG NZW. Organizował Okręgi XIII Pomorski i VI Kielecki NZW oraz Pogotowie Akcji Specjalnej w nich. Utrzymywał stały kontakt z Młodzieżą Wszechpolską.
Losy po wojnie:
Od lutego 1946 r. był członkiem Komisji Wojskowej przy Prezydium Stronnictwa Narodowego. Jednocześnie pełnił funkcję zastępcy, a od sierpnia 1945 r. szefa Oddziału I Organizacyjnego KG NZW. W kwietniu 1946 r. został aresztowany przez UB. 3 listopada 1947 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (Sr.1105/47) pod przewodnictwem mjr. R. Abramowicza, nr. sprawy S.3333, na podstawie art.86 §2 KKWP na karę śmierci.
Odznaczenia:
Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Zwycięstwa i Wolności, Virtuti Militari V klasy (wniosek o odznaczenie).
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowany w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Na Łączce".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter